Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından "Sporda Yeni Bir Dönem Başlıyor; Hedef 2016 Rio´ töreni yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, SGM Bürokrasisi ve 60 spor federasyonunun başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Törende, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları´na kadar olan sürenin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği konusu ön plana çıkarken, önceki federasyon başkanlarına yaptıkları çalışmalar için teşekkür plaketi, göreve yeni seçilen ve görevini sürdüren federasyon başkanlarına ise Bakan Kılıç´ın iyi dileklerinin yer aldığı belge ve plaket takdim edildi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil'in berat ve plaketini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la, Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin takdim etti.

"Vakit nakittir"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuşmasının ilk bölümünde önceki federasyon başkanlarına Türk sporuna yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederken, göreve yeni seçilen ve görevini sürdüren federasyon başkanlarına başarılar diledi.

"İlk hedef 2016 Rio" diyen Kılıç, 2 olimpiyat arasındaki sürenin 4 yıl olduğunu ve bu sürenin üzerinden 4 ay geçtiğini hatırlatarak, "Sayılı gün tez geçer buyuruyor büyüklerimiz. Kalan sayılı günler de suyun akışı hızıyla birlikte, kum saatinin boşalması gibi hızla akıp geçecektir. Dolayısıyla biz 'vakit nakittir anlayışıyla hareket etmeyi şiar edindik', elbirliği yapacağız, güç birliği yapacağız, vizyonları birleştireceğiz, ihtiyaçları bilimsel bir zeminde, sağlıklı bir çerçeve içinde belirleyeceğiz ve dayanışma içinde Türk sporunu 2016 Rio de Janeiro Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na taşıyacak süreci hızla inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı. Kılıç, olimpiyatlara giden yolda, bakanlık bünyesinde çalışan Sportif Değerlendirme Kurulu'nun adeta 'bir çoban yıldızı´ gibi rehberlik yapacağını kaydetti.

Akdeniz Oyunları

2013 Akdeniz Oyunları´nı yarı olimpiyat olarak yorumladıklarını belirten Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Elbette ki olimpiyattan olimpiyata ilk olimpiyat hedefimiz 2016 Rio de Janerio Olimpiyat Oyunları. Sonrasında da adayı olduğumuz 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları, inşallah Türk sporunun büyük hamlelerinden başarılı neticeleri alacağı iki önemli aşama olacak. 2013 Akdeniz Oyunları önümüzdeki ilk hedef. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular İlk hedefiniz Akdeniz'dir" dediği gibi aynı aşk ve heyecanla bugün bizim bütün spor federasyonlarımıza, sporcularımıza, milli takımlarımıza ve teknik adamlarımıza, 'ilk hedefimiz Akdeniz Oyunları'dır' deme günümüzdür."

Kılıç, 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında 18 ay gibi kısa bir zamanda büyük bir fedakarlıkla Akdeniz Oyunları spor tesislerini yetiştireceklerini bildirdi. 2013 Akdeniz Oyunları motivasyonunu aynı zamanda yeni olimpiyat eylem planının başlangıç aşaması olarak değerlendireceklerini belirten Kılıç, "Türkiye'nin 10 ayrı ilinde 'olimpiyatları sporcu hazırlama merkezi' başlığında 10 yeni sportif yapılanmayı Türk sporuna kazandıracağız" dedi. Kılıç, Türk sporunun amiral gemisi denilebilecek değişik amaçlı spor merkezlerini hizmete açacaklarını kaydetti.

"Tek görevimiz madalya değil"

"Spor camiası olarak tek görevimiz madalyadan madalyaya koşmak değil" diyen Kılıç, "Tek görevimiz sadece sportif başarılarla gurur duymak değil, bir yandan sporu öne çıkarırken, lisanslı ve faal sporcu sayılarını artırırken, kulüp sayılarını ve faaliyetlerini artırırken, sporun etkinliğini ve kalitesini yükseltirken, şu an devam eden 405 spor tesisi ve 25 stadyum projesiyle Türk sporunun alt yapı ihtiyacını çözerken, çok önemli bir görevimiz daha var. O da ülkemizin geleceğimizi geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimizle ilgili görevlerimiz" ifadelerini kullandı.

"Başarımız artacak"

Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, bakanlık binasını spor camiasına kazandırdıkları için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a teşekkür etti.

"Spor bir yaşam biçimi, neresinde olursanız olun, spor tutukusu insana bulaşınca istesenizde ayrılamıyorsunuz" diyen Şahin, "Bu yıl Londra Olimpiyatları'nda istediğimiz sonuçları elde edemedik ama gelecek adına umutlandık. Özellikle takım sporları dalında ilk kez katılmamız Türkiye açısından çok önemliydi" dedi.

Federasyon başkanlarına seslenen Şahin, "Spor deyince kendinizi de aşarak, ülkemizin sporuna katkı yapmayı hedeflemiş arkadaşlarımızsınız. Ben federasyonlarımızda başkan olarak görev yapan arkadaşlarımızın gençler için çalıştıklarını gönülden biliyorum. Şu an yapılan toplantı Rio 2016'yı hedeflemektir. Bir sporsever olarak bu hedefin büyük başarılarla yakalanmasını diliyorum. Bunu da görüyorum ve hissediyorum. İlk hedef Rio 2016, ikinci hedef ise İstanbul 2020. Ben bu hedefin de yakalanacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Baykan´dan teşekkür

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, toplam 60 spor federasyonundan 53 tanesinin kanuni süre içerisinde genel kurullarının yapılarak, tamamlandığını belirtti.

Yapılan genel kurulların spor kamuoyuna hayırlı olmasını dileyen Baykan, "Görevlerinden ayrılan 18 federasyon başkanına hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gerek göreve yeni seçilen gerekse görevine devam eden federasyon başkanlarının geçmiş dönemden olumlu ya da olumsuz dersler çıkartarak önümüzde 4 yıllık süreci iyi değerlendirmeleri temennimiz" dedi.

Baykan, yeni dönemde Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu´nun göreve başladığını hatırlatarak, kurulun federasyonları faaliyet ve bütçe konusunda yönlendireceğini ve tavsiyelerle Türk sporuna katkı yapacağını söyledi.