FUTBOLDA ŞİKE KARARLARI BELLİ OLDU

 

 

GÜZEL SPOR, GÜZEL FUTBOL, GÜZEL ŞİKE, GÜZEL KARAR,

 

Ağabeyim Oşin Çilingir (28.04.2000)  “Top oynuyorum, o halde varım” derlemsi ile, okuduğu kitap hakkında bir yazı yazmıştı.

Biraz alıntı yapalım sonra da konumuza geçeli.

“ Futbolun günümüzdeki görünümüne dair derinlemesine bir kesiti ve içinde bulunduğu evrensel bulanımın arka planını “Gölgede ve Güneşte Futbol” adlı yapıtında Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’da bulmaktayız. …..”

 

“ FUTBOL: Futbolun öyküsü, zevkten zorunluluğa uzanan hüzünlü bir öyküdür. Spor bir sanayi dalına dönüştüğü oranda, iş olsun diye oynandığı zamanki güzelliğinden bir şeyler kaybetmiştir. Yüzyılın sonlarını yaşadığımız bu günlerde futbol, işe yaramaz her öğeyi reddetmektedir; kar getirmeyen her öğe de “işe yaramaz” olarak kabul edilmektedir.”

 

TARAFTAR: Taraftar haftada bir kez evinden kaçar ve stadyumun yolunu tutar. Bayraklar sallanır,, formalar, atkılar, şapkalar, kaynana zırıltıları öter, havayı fişekler maytaplar atılır, konfetiler yağar gökyüzünden. Kent yok olur, rutin olan her şey unutulur, grçek olan tek şey tapınaktır……..

 

TOPLUMUN AFYONU MU?...

 

FANATİK: “Fanatik” dedikleri, tımarhanelik bir taraftardır. Gerçekleri görmezden gelme hastalığı en sonunda öylesine bir hal almıştır ki, sağduyu yok olmuştur. Bu yok oluştan geriye ise, şuursuzca sağa sola saldıran bir öfke yumağı kalmıştır. ‘Fanatik’  stadyuma kulübünün bayrağına sarılı olarak gelir, yüzü aşık olduğu renklere boyalıdır. Vurucu, kırıcı ve gürültü yapıcı araçlarla yüklüdür hep……. Maç gününün aşırı yetkinliği, haftanın öbür günlerinin itaat dolu yaşantılarını, isteksiz aşk hayatını sevilmeyen yada hiç olmayan iş hayatını unutturur……

GÖZYAŞLARI MENDİLDEN DÖKÜLMÜYOR: ‘Mücadele etmek’le özdeşleşen futbol, bazen gerçek bir savaşa dönüşebiliyor ve o zaman ‘Azrail ile burun buruna gelmenin’ bir başka adı da ‘maça gitmek’ oluyor…..

 

FUTBOL KURBANLARI: ‘Holiganların olduğu yerde her zaman dehşet havası eser. ….

MAÇIN SONUCU. Top döndükçe dünya da dönüyor. Güneş ateşten bir toptur, gündüzleri mesai yaparken, geceleri de zıplayarak gökteki yatağına çıkar ve görevini aya devreder. Bilim adamalrı kuşkusuz bu düşünceyi hemen reddedecektlerdir. Her şeye rağmen kesin plan bir şey var. Tüm dünya dönen bir topun etrafında dört dönmektedir…. Milyonlarca insan televizyonun başında tırnaklarını yiyerek, yirmi iki kısa pantalonlu insanın topa duydukları aşkı onu tekmeleyerek açığa vurmalarını izlemektedir.

 

Saygıdeğer Oşin Ağabeyim den alıntılar böyle, zaman çabuk geçti işin içine iddia vs. vs bir çok şeyler, rantlar giriverdi ansızın. Geriye dönüp baktığımızda Futbolun ilk öyküsünün, ZEVKTEN-ZORUNLULUĞA uzanan tarihi tamamen kar getirmeyen öğeden de çıkıp iş kumara kadar geldi. Varılan ve gelinen bu noktada kazanmak için her yol mubah oluverdi.

İşte bizim güzel sporumuz, güzel futbolumuzun son durumu bu. Yaşanan bu durumda, alınacak ve kar getirmeyen hiçbir karar, “DOĞRU KABUL” edilmeyecektir. Herkes için  bir “kar getirmeyecek” bir karar şiddetle ret edilecektir ve kimse tatmin olmayacaktır.

İşte biz bütün  bunları düşündük ve “herkesi memnun” edecek kararları aldık. Hayırlı olsun.

 

 

KISA BİR ÖRNEKLEME İLE AÇIKLAYALIM.

 

 

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ,

 

1.-2011-2012 Süper Ligi, 18 takım arasında 34 haftalık Lig Grubu şeklinde oynanmıştır ve birinci etap  sona ermiştir.

 

a)       1. inci….. ALFA Kulübü

b)       2.inci…… BETA Kulübü

c)       3.üncü….. Gama  Kulübü

d)       4.üncü….. OMEGA Kulübü

 

4 takımlı Play-Off şampiyonluk gurubuna kalmışlardır.

 

2.- 4 Takımlı Play-Off  Avrupa ligi Grubunda ise;

 

      a)   5.inci olan  Yuva Kulübü

      b)   6.ıncı olan  Turna Kulübü

      c)   7.inci olan   Kurna Kulübü       

      d)   8.inci olan  Farma Kulübü

 

oynamaya hak kazanmışlardır.

 

Diğer sıralama ise 9. Kınalı Ada 10.  Büyük Ada 11. z 12. w 13. ğ 14. q  vs. şeklindedir.

 

3.- 2010-2011 Futbol Sezonunda ve önceki sezonlarda yaşanan  TÜM olaylar sonunda yapılan Geniş araştırma, inceleme  vs. vs. ( olaylar özetlendikten sonra) ……… TFF yetkili kurullarınca, kamuoyunda yer alan olaylar ve yargıya intikal eden, iddia, şüphe, kanaat  vs. vs.

Nedenlerden ötürü TFF aşağıdaki EK kararları almıştır.

 

A)   1.inci olan ALFA Kulübü, 4 Takımlı Play-OFF Şampiyonluk gurubundan ihraç edilerek ve bir alt küme olan, 4 Takımlı   Play-Off Avrupa Ligi Grubuna düşürülerek, Kulübün 2012-2013 Sezonuna  - 50 puanla başlamasına,

 

B)  2.inci olan BETA Kulübü, 4 Takımlı Play-OFF Şampiyonluk gurubundan ihraç edilerek ve bir alt grup olan, 4 Takımlı Play-Off Avrupa Ligi Grubuna düşürülerek, Kulübün 2012-2013 Sezonuna  -60  puanla başlamasına,

 

C)  3.üncü olan GAMA Kulübü, 4 Takımlı Play-OFF Şampiyonluk gurubundan ihraç edilerek ve bir alt grup olan, 4 Takımlı Play-Off Avrupa Ligi Grubuna düşürülerek, Kulübün 2012-2013 Sezonuna  - 40 puanla başlamasına,

 

D)   4.üncü olan ALFA Kulübü 4 Takımlı Play-OFF Şampiyonluk gurubunda devam ederek, ihraç   - 10 puanla başlamasına,

      E)  4 Takımlı Play-Off  Avrupa ligi Grubuna ise;

      a)   5.inci olan  Yuva Kulübü

      b)   6.ıncı olan  Turna Kulübü

      c)   7.inci olan   Kurna Kulübü 

 

  4 Takımlı Play-Off Şampiyonluk grubuna alınmasına,

      F)  5. Olan Yuva Kulübünün de 2012-2013 Sezonuna  – 10 puanla, başlamasına,

      G) 6. Olan Turna Kulübünün 2012-2013 Sezonunda  - 10 puanla başlamasına,

     D) 7. Olan  Kurna Kulübünün ihraç edilerek ve  Play-Off  gruplarından çıkarılarak, lig 9.uncusu Kınalı Ada Kulübünün alınmasına, Kurna Kulübünü 2012-2013 Sezonuna  - 46 puanla başlamasına,

      

4.- Daha önce açıklanan Madde 3 ile Oynanacak müsabakalar sonunda;

 

EK- deki ULUSLARARASI KUPA MÜSABAKALARINA KATILIM:

Maddesince yapılmasına OY BİRLİĞİ İLE TÜRK FUTBOLU ADINA KARAR VERİLMİŞTİR.

 

Karar Alanlar….,:

 

TFF,

TFF Ceza kurulu

TFF Etik Kurul,    vs.vs

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ A.HANÇER

 

EN DERİN SAYGI VE SEVGİLERİMLE,

A. HANÇER

 

 NOT…: 1) Bu iyiliğimi de kimse unutmasın, herkes kendi köyünün muhtarına bu iyiliğimi anlatsın.

               2) Bu kararlar herkesin yorumuna açıktır.