KAPTAN OKTAY KÖKDEN

 

“Birileri yazmalı. Hakkında bir şey yazılmadan kimse bu dünyadan göçüp gitmemeli...”  W. Saroyan

1970 Yılı, Spor Sergi Sarayı alt büyük salon, saat sabahın 10' u, buz gibi bir salonda Eczacıbaşı – Şişli 2.Küme müsabakası.  Eczacı’ da Oktay Kökden, karşısında acemi oyuncu ben. Ters vuruşlar, acemice hareketlerim ve onları toplayıp voleybol oynamaya çalışan  Oktay Kökden. Ardından Milli Takım çalışmalarında seyir ve Türkiye liglerinde izlediğim ve hakemliğini yaptığım bir çok müsabaka.

1977- 78  Eczacıbaşı’nda ilk antrenörlük için, Genç Erkek ve Genç Kız Takımını Türkiye Birinciliğine hazırlamaya Kulübe geldiğimde elimi sıkan başarılar dileyen “Kaptan  Oktay Kökden.”

1979 Vatani Görevden dönüş ve 11 yıllık Eczacıbaşı  çatısı  altında uzun bir dostluk, arkadaşlık, kardeşlik.


Ankara’ daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Müsabakası, Türkiye Voleybol Liginde Sönmez Filament’ in Nalazek’li güçlü kadrosunu yenmek ve şampiyon olmak için, yarattığımız iş birliğimiz ve elde edilen büyük başarıdaki insanlığını unutmak mümkün değil. Daha sonra Oğlunu küçük takıma getirdiği ve bana teslim ettiği günler. Anılar, anılar, dostlukla, kardeşlikle dolu uzun yıllar.


Delikanlının delikanlısı, hak verir hak alırdı. Bir bakışı takımda disiplin sağlardı. Dik dururdu. Dedikoduyu, karartmayı sevmez, kendi işini iyi yapmak için uğraşırdı. Antrenmanda, maçta, Antrenörlükte, özel hayatında hep “KAPTAN” dı OKTAY KÖKDEN.


Çok sırlar paylaştım Kaptanla, Cesaret dolu, yenilgiyi kabul etmeyen bir kişilik,


En önemlisi
  “ Haydi biraz yürüyelim ” dertleşmelerine doyum olmazdı. Uzaktan bazıları, birbirimize benzetirlerdi. Ankara’daki liseler şampiyonası finalinde, salonda beni ona benzetip, “OKTAY DIŞARI” diye 3.000 kişi bağırmıştı. Bazıları ulaşılamayan biri gibi görür, O’nu tanıdıkça ne kadar samimi ve içten sevecen bir insan olduğuna inanamazlardı. En önemlisi paylaşmayı bilen nadir insanlardan biri oldu Türk Voleybolunda.


Eczacıbaşı web sitesinde KAPTAN’ı anarken,

“ Yüksek teknik anlayışı ve çağdaş spor yönetimiyle 1980’den sonra Eczacıbaşı Spor Kulübü'nde antrenör yardımcılığı, antrenörlük ve menajerlik yaptı. Kosto Şopov’ la birlikte olduğu dönemde takımı şampiyon yapan isimlerden biri olarak anıldı. Aritun Hançer ve Brunko İliev ile de aynı başarıyı paylaştı. Eczacıbaşı’nda dört Türkiye Ligi Şampiyonluğu, beş Spor Bakanlığı Kupası ve Avrupa Üçüncülüğü yaşadı. Oktay Kökden’ in deneyimlerinden, teknik adam olarak Bayan Voleybol Takımı da yararlanır. Kökden, 121 kez milli formayı giyerek uluslararası alanda ülkemizi temsil etti.”

Diyerek son sözü söylemiş.


Ben ise “KAPTAN”
  için;


İsterdim ki geleyim yanına,


Gözyaşlarımı Sen’le paylaşayım,


Duanı ben de okuyayım,


Tabutunu taşıyayım,


Bir gül, bir karanfil koyayım,


Üç kürek toprak da ben de atayım mezarına.


Kısmet olmadı, kısmet değilmiş
  “KAPTAN”.


Her şeyi paylaştık, ama bunları paylaşamadık,


AĞABEYİM, KAPTANIM, OKTAY KÖKDEN’im benim.

 

 

A.HANÇER

21.01.2012