ŞAMPİYON OLABİLMENİN SIRRI

 

Eskiden bu şampiyonaları izleyebilmek için, beraberce  ya Bursa’ya veya Ankara’ya giderdik. Şimdi ise İstanbul‘da B.Felek’te kendi ev sahipliğini yapabilmenin gururunu yaşıyoruz. Son olarak da  9-10 Mart 2013 ‘de Voleybol Bayanlar CEV  Şampiyonlar ligi Finalinde, Burhan Felek salonunda, voleybolda birden fazla mutluluğu aynı anda tekrar yudumladık.

Şampiyona için çok şeyler söylendi ve yazıldı. Ancak Şampiyon olabilmenin sırrını, erdemini bulmanın, uygulamanın ve ulaşmanın söylemine varan pek olamadı.

 

Voleybolun elit şampiyonalarında bir takımın başarıyla uyguladığı ilkler, bir iki yıl sonra diğerlerince taklit edilerek uygulanır, geliştirilir ve sonraki şampiyonalarda ve süreçlerde standart olur.


Voleybolun her hangi bir kategorisinde bir numara olmak için var olanın üstünde bir akım bulmak ve yaratmak gerekir. Hem bireysel ve hem de takım oyununda, antrenmanda yeni bir şeyler yaratılmalı, çok çalışılmalı ve üstün olmalısınız. Genelde voleybolda ( hatta diğer sporlarda)son 35 – 40 yıldır bu yöntem kulunlanıldı ve şampiyonluklar elde edildi. Yenilikler ve her antrenör kendi takımı için yenilikler ve kendine özgün buluşları O antrenörü ve takımını diğerlerinden özgün kılar ve şampiyonluklar getirir.

 

Günümüzde oynanan voleybolunda artık YENİ BİR AKIM ( İZM ) yaratılmamaktadır. Bilgiler ortak ve herkesçe sorunlar bilinmektedir. İmkanlardaki farklılıklar ve antrenman derecesi yüksek sporcuların takımdaki sayısal varlığı çokluğu, takımları  güçlü/ zayıf olarak ayırsa da, eşdeğer konumlarda, hatta geride olunsa bile,  işin sırrını bulmak/ bilebilmek ve uygulayabilmek artık yavaş yavaş keşfedilmeye başlandı.


Kategorisi ne olursa olsun çok zor da olsa, antrenör olarak eriştiğim bu düşünceyi ve  işin sırrını kendimde sakladım ve çok uzun süreler, yenilmez, yetiştiren ve şampiyon olan bir antrenör oldum.


Son Şampiyonlar ligi finalinde bu sır, uzun süredir acaba gerçekten keşfedildi mi diye ısrarla izlediğim meslektaşlarımın birinde de gördüm. Güneş sigortanın antrenörü Sn. Giovanni Guidetti’ ni de sırrı tamamen keşfetmiş ve uyguluyor. Anlaşılıyor ki, Sn. Giovanni eski Giovanni değil.


Sn. Guidetti 2008 – 2009 Sezonunda Türkiye ligini birinci bitirmesine rağmen, lig sekizincisi Galatasaray’a iki maçta da yenilerek play-off dışında kalmıştı. O günden bu güne “köprülerin altından çok sular geçti”, ve Sn. Guidetti, gerek uluslar arası arenada Milli Takım çalıştırarak voleybol yaşamının içinde kalması ile, gerekse Türk voleybolunda iz bırakmaya başlayan Vakıfbank Güneş Sigorta ile Dünya voleybolunda bilenen bütün verilerden sonra, bu işin sırrını bulmuş, bu sırra erişerek, gerçek bir şampiyonluk yaşattı bizlere.


Voleybol kitaplarına, makalelere ve yapılan kurs ve seminerlerde her nedense hep ortak konular işlenir ve birbirimize anlatırız. Ancak şampiyon olmanın sırrını bazen “ şampiyon olunmaz” “şampiyon doğulur” gibi vs. vs. sözlerle gevezelikler yapılıp durulur.


Bizlere öğretilmeye çalışılan “Elit Voleybol’un  Problemleri,” veya “Gelecekteki Gelişmeleri tahmin etmek” gibi konular antrenörlerin gündeminden hiç çıkmıyor. Ancak “ŞAMPİYON OLABİLMENİN BUGÜNKÜ SIRRI” nedir acaba ki, Sn. Guidetti buna erişti, buldu, uyguladı ve şampiyon oldu. Bundan sonra Sn. Giovanni ve Vakıfbank Güneş Sigorta bu sırrı unutmaz ve başkaları da buna erişemez ise, kimsenin, onların elinden bu şampiyonlukları almaları çok zor olacak. Almak isteyenler sadece iyi oyuncular ile takım kuran Rabita Baku’nün düştüğü gibi, hatalardan arınması ve  mutlaka işin sırrına erişmeleri gerekir.

Haydi, beni de yıllarca şampiyon yapan bu sırla ilgili,  Sizlere biraz ip ucu vereyim.

Gerek çalışmalarda ve gerekse bilhassa müsabakalarda, takımdaki bireysel tekniklerin faklılıklarının disipline edilmesi, bireysel taktiklerin disiplinlerinin de disipline edilmesi, buların üst düzeyde toplamını, Takım oyunu disiplinleri ile birlikte disipline edilerek uygulamaya konması, şampiyon olmanın sırrı ile eşdeğerdir.

 

SAYGILARIMLA,

A.HANÇER

11.03.2013

 

Not…: Bu yazı herkese ve bütün sitelere açıktır.