-VOLEYBOLUM.COM ZİYARETÇİLERİNE KENDİNİZİ KISACA TANITIR MISINIZ?

   1959 TOKAT DOĞUMLUYUM. LİSE MEZUNUYUM. SÜREYYA DENİZ ADINDA 11 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR. VOLEYBOLA SAMSUN'DA DSİSPOR TAKIMINDA BAŞLADIM. DAHA SONRA ANKARA DSİ VE EMLAK KREDİ TAKIMLARINDA OYNADIM.

-ANTRENÖRLÜĞE NASIL BAŞLADINIZ?

   1980 YILINDAN İTİBAREN DÜZENLİ OLMAMAKLA BİRLİKTE ÇEŞİTLİ OKUL TAKIMLARINDA VE ANK.DSİSPOR TAKIMINDA ANTRENÖRLÜK YAPTIM. DÜZENLİ OLARAK İSE 1982 YILINDA ANKARA DSİSPOR BAYAN VOLEYBOL TAKIMLARININ SORUMLUSU OLARAK ANTRENÖRLÜĞE BAŞLADIM. O YIL DSİSPOR' UN ERKEK VE BAYAN TAKIMLARININ ANTRENÖRLERİ GÖREVDEN AYRILINCA YÖNETİCİLERİMİZ ANTRENÖR BULUNUNCAYA KADAR HER İKİ TAKIMI DA YENİ SEZONA HAZIRLAMAMI İSTEDİLER. İLERLEYEN GÜNLERDE OYUNCULARIN VE VELİLERİN AŞIRI BASKISI SONUCU GÖREVE DEVAM ETMEK ZORUNDA KALDIM.

-HANGİ KULÜPLERDE ANTRENÖRLÜK YAPTINIZ?

   ANKARA DSİSPOR, EMLAK BANKASI, GALATASARAY, YEŞİLYURT VE ECZACIBAŞI TAKIMLARINDA GÖREV YAPTIM VE YAPMAYA DEVAM EDİYORUM.

-ECZACIBAŞI' NA İLK GELDİĞİNİZ YIL YILDIZ VE GENÇLERDE TÜRKİYE ŞAMPİYONU BİR TAKIM YARATTINIZ. ELİNİZDEKİ DAR KADROYA RAĞMEN BU BAŞARIYI GETİREN ETKENLER NELERDİ?

   BAŞARIYI TANIMLARKEN ONU OLUŞTURAN TÜM ETKENLERİ SAYMAK GEREKİR. ÖNCELİKLE ECZACIBAŞI SPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULUNUN ALTYAPI KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİ VE BU DÜŞÜNCEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN YAPTIĞI ORGANİZASYON ŞEMASI ÇOK ÖNEMLİYDİ. ZATEN BU DÜŞÜNCEYİ GÖRMESEM BEN ECZACIBAŞI'NA TRANSFER OLMAZDIM. ECZACIBAŞI SPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULUNUN 2000 - 2001 SEZON AÇILIŞINDA  AÇIKLAMIŞ OLDUĞU HEDEFTE "BİZ TÜM TÜRKİYE'NİN ALTYAPISINA KAYNAK YARATMAK ARZUSUNDAYIZ. YETİŞTİRECEĞİMİZ OYUNCULARLA HEM KENDİ A TAKIMIMIZA, HEM DE DİĞER TAKIMLARA KAYNAK YARATACAĞIZ" ANA FİKRİ VARDI. HEDEF KONULDUKTAN SONRA STRATEJİNİN BELİRLENMESİ, BÜTÇENİN TEMİNİ VE UYGULAMA AŞAMALARI KALIYORDU. BÜTÜN BU KONULARDA YÖNETİM KURULUMUZ TAM DESTEK VERDİ. BEN, BERABER ÇALIŞTIĞIM ANTRENÖR VE SPORCU ARKADAŞLARIM ÖNCELİKLE HEDEFİN GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNE İNANDIK. ANCAK BU HEDEF ÜÇ DÖRT YILLIK BİR DÖNEM SONUNDA KALICI OLABİLİRDİ. YANİ BİZİM  UZUN VE KISA VADELİ PROGRAMIMIZ VARDI. UZUN VADEDE ALTYAPIMIZDAKİ OYUNCU KALİTESİNİ(FİZİK-TEKNİK-EĞİTİM) VE SAYISINI ARTIRMAK GEREKİYORDU. DİĞER TARAFTAN DA KISA VADEDE ÇALIŞMALARIMIZI İVMELENDİRECEK BAŞARILARI KAZANMAMIZ GEREKİYORDU. İŞTE KISACA ÖZETLEMEYE ÇALIŞTIĞIM BU PROGRAM ÇERÇEVESİNDE HAKİKATEN ANTRENÖR ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE YOĞUN VE KALİTELİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK VE SONUCUNDA BAŞARI GELDİ. BU ARADA BU ŞAMPİYONLUKLARA KATKISI OLAN TÜM ECZACIBAŞI ÇALIŞANLARINA, SPORCU ARKADAŞLARIMA, VELİLERE VE BİZDEN ÖNCE ECZACIBAŞI ALTYAPISINA EMEK VEREN ANTRENÖRLERE TEŞEKKÜR EDERİM.

-A TAKIMLARDA YAPTIĞINIZ ANTRENÖRLÜK ZAMANINDA ÇEŞİTLİ BAŞARILARA İMZA ATTINIZ. SİZİN A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜNDEN ALT YAPIYA GEÇİŞİNİZİN NEDENİ NEYDİ?

   BİR ANTRENÖR OLARAK ÖNCELİKLE HEDEFİ OLAN VE BU HEDEFİ OLUŞTURABİLECEĞİNE İNANDIĞIM HER TAKIMI ÇALIŞTIRIRIM. 20 YILDIR DEVAM EDEN ANTRENÖRLÜK HAYATIM BOYUNCA  HEP ALTYAPI SORUMLULUĞUNU DA  A TAKIMLA BİRLİKTE ÜSTLENDİM. AYRICA A TAKIMLA BİRLİKTE GENÇ TAKIMI DA ZAMANIM YETTİĞİ SÜRECE ÇALIŞTIRDIM. ECZACIBAŞI'NDA İSE İLK DEFA SADECE ALTYAPIDAN SORUMLU OLDUM. BEN ÖZELLİKLE ALTYAPIDAKİ GENÇLERİN HEM İYİ BİRER İNSAN HEM DE İYİ BİRER VOLEYBOLCU OLARAK YETİŞMESİ İÇİN ÇABA SARF ETMEKTEN MUTLU OLUYORUM. GENÇ OYUNCULAR DAHA SAF, TEMİZ, HESAPSIZ DÜŞÜNCE VE DUYGULARA SAHİPLER. ONLAR SADECE ÖĞRENMEK İSTİYORLAR. KENDİNİZE İNANDIRABİLİRSENİZ GÜNDEN GÜNE GELİŞMELERİNİ NET OLARAK İZLEYEBİLİYORSUNUZ. AYRICA TÜRKİYE'DE A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ, ANTRENÖRLÜK BİLGİLERİNİZ DIŞINDA BAŞKA ÖZELLİKLER DE GEREKTİRİYOR. YANİ ANTRENÖRLERİN SAHA İÇİNDEKİ VE SAHA DIŞINDAKİ BİLGİ VE BECERİLERİNİN DIŞINDA POLİTİK BAZI ÖZELLİKLERİNİN DE OLMASI GEREKİYOR. KİMLE NE KONUŞULUR NELER KONUŞULMAZ, DOĞRULAR HER ZAMAN SÖYLENMEZ, KİMSE ELEŞTİRİLEMEZ. ÇÜNKÜ ELEŞTİRİRSENİZ O KİŞİ DİREK OLARAK KENDİSİNE KARŞI OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜR. HÂLBUKİ ELEŞTİRİ İNSANLARI, CAMİAYI GELİŞTİRMEK İÇİN YAPILIR. TÜRKİYE'DE İSE ELEŞTİRİ YA BEN DAHA İYİSİNİ BİLİYORUM YA DA ELEŞTİRMEK ÜRETMEKTEN DAHA KOLAY OLDUĞU İÇİN YAPILIYOR. HANİ HERKES SPORU VE SİYASETİ İYİ BİLİR YA. ÇÜNKÜ SPOR VE SİYASET EN KOLAY YAPILAN ŞEYDİR. BEN YAPIM GEREĞİ HER ZAMAN BİLDİĞİM DOĞRULARI HERKESE DİREK SÖYLEMEYİ TERCİH ETTİM. HATTA ÇOĞU ZAMAN ANTRENÖRLER BİLE "ÇOK KONUŞUYOR" DİYE ARKAMDAN KONUŞTULAR. BAZI İLİŞKİLERİ "DOĞRU" GÖTÜREBİLDİĞİM İÇİN DEĞİL, HAK ETTİĞİM İÇİN GÖREVLENDİRİLMEK İSTERİM. ALTYAPIDA İSTER İSTEMEZ GÖZDEN IRAK OLDUĞUNUZ İÇİN SADECE İŞİNİZ İLE UĞRAŞABİLİYORSUNUZ. SONUÇTA  A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ YAPMAKTAN ÇOK MUTLU OLMUYORUM. MENAJERLİK SİSTEMİ TÜRKİYE'DE TAM OLARAK OTURURSA ZANNEDİYORUM ANTRENÖRLERİN ÜZERİNDEKİ BİRÇOK YÜK BÖYLELİKLE ORTADAN KALKACAK. AMA TEK İŞİM BU OLMASI NEDENİ İLE MECBUR OLURSAM TABİÎ Kİ TEKRAR A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ YAPARIM. BU ARADA BELLİ DÜZEYE GELEN BÜTÜN ANTRENÖR ARKADAŞLARIMIN TÜRKİYE' DEKİ ALTYAPI İLE İLGİLİ YORUMDA BULUNDUKLARINI VE İSTEKLERİ OLDUĞUNU BİLİYORUM. TÜM KULÜPLERİMİZİN DE ALTYAPIYA GEREKLİ ÖNEMİ LAFTA DEĞİL GERÇEKTEN VERMESİNİ, ALT YAPI ANTRENÖRLERİNE İYİ PARA VEREREK ÜST DÜZEY ANTRENÖRLER ATAMASINI ARZU EDİYORUM. BENCE A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ ALTYAPI ANTRENÖRLÜĞÜNDEN DAHA KOLAY.

-ECZACIBAŞI TAKIMINDA ALTYAPIDAN SORUMLUYDUNUZ SEZON İÇİNDE ALINAN BİR KARARLA A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜNE GETİRİLDİNİZ. BU KARAR SİZE NASIL GELDİ ANLATIR MISINIZ?

 TAM ANLAMIYLA SÜRPRİZ OLDU. FINAL FOUR İÇİN YAPILAN HAZIRLIKLARDA KULÜP TARAFINDAN VERİLMİŞ ORGANİZASYONLA İLGİLİ SORUMLULUKLARIM VARDI. ÖZELLİKLE FINAL FOUR' DAN ÖNCE HAFTA BOYUNCA ORGANİZASYONLA İLGİLİ ÇOK YOĞUN ÇALIŞTIK. SON BİR HAFTA ÇOK STRES YAŞADIK VE ÇOK YORULDUK. 17 MARTTAN SONRA TEK İSTEĞİM BİRKAÇ GÜN DİNLENMEKTİ. ANCAK SALI GÜNÜ YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILACAĞI İÇİN KULÜPTE OLMAMIZ GEREKİYORDU. SAAT 11.30 DA YÖNETİCİLERİMİZ SPOR SALONUNA GELEREK ÖNCE BANA VE MENAJERİMİZ KURTARAN BEY' E KARARLARINI TEBLİĞ ETTİLER. ACİL BİR DURUM OLDUĞUNU VE BÖYLE BİR KONUMDA EKİBİN BİR ELEMANI OLARAK GÖREVİ YAPMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. DAHA SONRA HEP BİRLİKTE OYUNCULARLA TOPLANTI YAPARAK KARARI AÇIKLADIK.

-BU DEĞİŞİKLİKDEN HEM A TAKIM HEM ALT YAPI OYUNCULARI NASIL ETKİLENDİ?

  A TAKIM OYUNCULARIMIZIN VEYA BENİM HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YAŞAMAK İÇİN HİÇ ZAMANIMIZ YOKTU. ÇÜNKÜ BİLDİĞİNİZ GİBİ ALTI GÜN İÇİNDE TÜRKİYE LİGİ VE TÜRKİYE KUPASI İÇİN İKİ KEZ VAKIFBANK GÜNEŞ SİGORTA İLE MAÇIMIZ VARDI. BU KISA SÜREDE TÜM OYUNCULAR VE İDARİ TEKNİK KADRO FINAL FOUR' UN OLUMSUZ ETKİLERİNİ YOK EDEREK LİG VE KUPADAKİ HEDEFLERİMİZE HAZIRLANMAK İÇİN ÇABA SARF ETTİK.
   ÖTE YANDAN ALTYAPI OYUNCULARIMIZ DA BENİM GİBİ DUYGULAR YAŞADI ZANNEDERİM. ÖNCE ŞAŞIRDILAR. DAHA SONRA İSE HEM KENDİLERİ HEM VELİLERİ BİR TARAFTAN TEBRİK EDERKEN, DİĞER TARAFTAN ONLARI ÇALIŞTIRIP ÇALIŞTIRMAYACAĞIMI MERAK ETTİLER. HATTA BURHAN FELEK'TEKİ LİG MAÇINDA VE SONRASINDA BENİM DE ÇOK UTANDIĞIM VE KIZDIĞIM BİR ŞEYİ YAPTILAR. ŞAHSIMA YÖNELİK TEZAHÜRAT YAPTILAR. ANCAK HEPSİ ARTIK BİLİYOR Kİ HEDEF ECZACIBAŞI'NIN VE VOLEYBOLUN BAŞARISIDIR. KİŞİLERDEN ÖNCE KURUMLARIN YAŞAMASI VE BAŞARILI OLMASI ÖNEMLİDİR.

- YANİ ÖNÜMÜZDEKİ SEZONDA SİZİ A TAKIMIN BAŞINDA GÖREMEYECEK MİYİZ?

   BU SORUNUN CEVABINI YUKARIDA VERDİĞİMİ ZANNEDİYORUM :) ŞU AN TEK DÜŞÜNCEM PLAY OFF MAÇLARI. SONRASINDA ÇOCUKLARIMIN BAŞINA DÖNMEK İSTİYORUM.

-ECZACIBAŞI A TAKIMIYLA İLK  BAŞARI  TÜRKİYE KUPASINDA GELDİ. BUNDAN SONRAKİ HEDEFLER NELER ?

   ECZACIBAŞI A BAYAN VOLEYBOL TAKIMININ 2001 - 2002 SEZONU HEDEFLERİ ŞAMPİYONLAR LİGİNDE FINAL FOUR' A KALMAK, TÜRKİYE KUPASI VE TÜRKİYE LİGİ ŞAMPİYONLUĞUNU KAZANMAKTI. BUNLARDAN İKİ TANESİ GERÇEKLEŞTİ. ÜÇÜNCÜ HEDEFİ DE GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BÜTÜN GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ.

-A TAKIM YETERİNCE ZAMANINIZI ALIYORDUR. ALTYAPIYLA İLGİLENECEK VAKİT BULABİLİYOR MUSUNUZ?

  ESKİSİ KADAR ZAMAN AYIRAMASAM DA TABİİ Kİ İLGİLENİYORUM. AYRICA BERABER ÇALIŞTIĞIM ANTRENÖR ARKADAŞLAR DA ANTRENÖR KADROSUNDAKİ EKSİKLİĞİ KAPATMAK İÇİN VAR GÜÇLERİYLE ÇALIŞIP GÖREVLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPIYORLAR.

-ALT YAPILARDAKİ BU SENEKİ HEDEFLERİNİZ NELER ?

  YUKARIDA DA SÖZ ETTİĞİM GİBİ KISA VADELİ HEDEFLER İÇERİSİNDE VAR OLAN KADRO İLE KENDİ KATEGORİSİNDE YAPABİLECEĞİ EN SON MAÇA KADAR OYNAMAK. FİZİK TEKNİK VE EĞİTİM KONULARINDA EN ÜST SEVİYEYİ YAKALAMAK.

-IŞIK LİSESİYLE ORTAK BİR PROJEYİ BERABER YÜRÜTÜYORSUNUZ. BU SENE SİZCE HEDEFLENEN NOKTAYA GELEBİLDİNİZ Mİ? (Ben biliyorum da bilmeyenler için soruyorum hocam :)))

   FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI İLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ PROJENİN ECZACIBAŞI AÇISINDAN BİRKAÇ BOYUTU VAR.

a) OKUL-KULÜP İŞ BİRLİĞİ İLE ANTRENMAN-MAÇ-DERS-DİNLENME İLE İLGİLİ OLUŞAN PROBLEMLERİ ÇÖZMEK
b) SPOR VE EĞİTİMİN BİRLİKTE BAŞARILMASINI SAĞLAMAK
c) GENÇ TAKIMDAN YETİŞEN FAKAT A TAKIMIMIZA ÇIKABİLMELERİ İÇİN TECRÜBE KAZANMALARI GEREKEN OYUNCULARIMIZI IŞIKSPOR A TAKIMINDA OYNATARAK TECRÜBE KAZANMALARINI SAĞLAMAK
d) GİDEREK ARTAN ALT YAPIDAKİ OYUNCULARIMIZI DA IŞIKSPOR ALTYAPISINDA OYNATARAK MAÇ KABİLİYETLERİNİ ARTTIRMAK
e) IŞIK OKULLARINDAN ALTYAPIMIZA YENİ SPORCU KAYNAĞI YARATMAK
  BU PROJENİN ECZACIBAŞI TARAFINDAKİ AMACI BU. BİZ BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA PROJENİN İLK YILINDA BİRKAÇ UFAK EKSİK DIŞINDA BAŞARI İLE UYGULANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. EĞER IŞIK LİSESİNİN TÜRKİYE İKİNCİLİĞİNİ KAZANMASINI KASTEDİYORSANIZ ELBETTE FEYZİYE MEKTEPLERİ AÇISINDAN PROJEDE AMAÇ OLAN2003 - 2004 SEZONUNDA LİSELER DÜNYA ŞAMPİYONASI İÇİN KURULAN TAKIMIN KENDİNDEN İKİ YAŞ BÜYÜKLER ARASINDA BU DERECEYİ ALMASI ELBETTE Kİ BAŞARIDIR.

-ECZACIBAŞI TAKIMI GEÇTİĞİMİZ AY ŞAMPİYONLAR LİGİNDE FINAL FOUR OYNADI VE ÜLKEMİZE BEKLENEN KUPAYI GETİREMEDİ. SİZCE O ZAMAN TAKIMIN EKSİKLERİ NELERDİ?

   BENİM TAKIMDA EKSİK BULDUĞUM KONULAR ŞU ANDA YAPTIĞIMIZ MÜSABAKALARDA TAKIMIMIZIN DİZİLİŞİNDEN OYUN ANLAYIŞINA KADAR GÖRÜLEBİLİR. ANCAK TÜRKİYE'DEKİ HERHANGİ BİR TAKIMIN FINAL FOUR' DA BAŞARILI OLMASINI İSTİYORSAK ÖNCELİKLE YA LİGİMİZİ O MÜSABAKALAR KALİTESİNE GETİRMELİYİZ YA DA, TAKIMLARIMIZ O MÜSABAKALAR KALİTESİNDE ÇOK FAZLA MAÇ OYNAYACAK ORGANİZASYONLARA KATILMALILAR. AYRICA HEPİMİZ İÇİN GEÇERLİ OLAN BİR KONU DAHA VAR. DUYGUSALLIĞI BIRAKIP GERÇEKÇİ OLMALIYIZ. SPORCU ARKADAŞLARIMIZIN ÜZERİNE KULÜP, MEDYA VE VOLEYBOL KAMUOYU TARAFINDAN YÜKLENEN YÜKÜN FARKINDA MIYIZ? SPORCULAR DA BİZDEN BİRİ VE DUYGUSALLAR. GEÇEN HAFTA PLAY OFF İÇİN ANKARA' YA GİTTİĞİMİZDE EFES PİLSEN İLE AYNI OTELDE KALDIK. BAZI SPORCULAR VE EKİBİN MENAJERİ KENDİ KORKULARININ DA AYNI ŞEY OLDUĞUNU VE FINAL FOUR' A KALIPTA DÖRDÜNCÜ OLMANIN KORKUSUNU YAŞADIKLARINI ANLATTILAR. EVET, BENDE ELEŞTİRİYORUM. MAÇLAR SÜRESİNCE DAHA İYİ MÜCADELE EDEBİLİRDİK. AMA HİÇ KİMSE BANA EN İYİ OYUNUMUZU OYNASAK BİLE MAÇLARI KAZANABİLME GARANTİSİNİ  VEREMEZDİ. EĞER ŞAMPİYONLUK ŞARTLANMASI OLMASA EN AZINDAN ÜÇÜNCÜLÜK MÜSABAKASINA PSİKOLOJİK YÖNDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKAR VE MAÇI KAZANIRDIK. ANCAK TEKNİK OLARAK ŞU VEYA BU ELEŞTİRİDE BULUNMAK İSTEMİYORUM. HER ANTRENÖRÜN YORUMU VE İNANCI FARKLI OLABİLİR.

-SON OLARAK VOLEYBOLUM.COM HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

 BU GÜNE KADAR HER YÖNÜ İLE ÇOK BAŞARILI BULUYORUM. ANCAK BEN DÂHİL HEPİMİZİN KATILIMCILIK SORUNU VAR. ANCAK BUGÜN BU SORULARI GÖRÜNCE BAYAĞI KIZDIM. BENİ EPEY SIKIŞTIRDINIZ. ŞAKA ŞAKA... :))

VOLEYBOLA TÜM KATKIDA BULUNANLARA SEVGİ VE SAYGILARIMLA...

-BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.