SABAH SPOR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU...

Yılın Hakemi : Ümit Sokullu (Voleybol),

Yılın antrenörü : Reşat Yazıcıoğulları (Voleybol),

Yılın voleybolcusu : Neslihan Demir

Natalia Hanikoğlu

Gülden KAYALAR

NOT:Lütfen resimlerin üzerine tıklayınız...

Sultan makamı

SABAH Spor Ödülleri' nde Gülden, Natalia ve Neslihan arasındaki mücadele, 2003 yılında Bayan Voleybol Milli Takımımız' ın gösterdiği başarıyı simgeledi.
Türk voleybolu için 2003 yılı ancak harika kelimesiyle anlatılabilir herhalde. Eylül ayında ülkemizde düzenlenen Avrupa Şampiyonası ve ardından gelen Japonya' daki Dünya Kupası' yla Filenin Sultanları, bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Avrupa Şampiyonası öncesinde Ankara'da kamp yapan Milli Takımımız, antrenör Deniz Esinduy' un zamansız vefatıyla üzüldü. Ancak Esinduy' un yardımcısı Reşat Yazıcıoğulları, kızları tarihimizdeki en büyük başarıya götürdü.

Türkiye'nin sevgilisi

Avrupa ikincisi olurken Neslihan, Natalia, Gülden, Aysun, Esra, kaptan Özlem, Bahar ve diğerleri, bir anda Türkiye'nin sevgilisi haline geldiler. Ankara seyircisinin büyük desteği de bu kadronun hırsına eklenince böyle bir başarı geldi. Ardından ilk kez Dünya Kupası' na katılma hakkını elde eden Filenin Sultanları, Japonya' da voleybolseverlerin büyük sevgisini kazandı. 12 takımın katıldığı turnuvada 7.sırayı alan ay-yıldızlılar, her maçtan sonra tribünlere çağrıldılar. Neslihan, Natalia ve Gülden, performanslarıyla sivrildiler. SABAH Spor Ödülleri'nde voleybol adayları, doğal olarak Filenin Sultanları' ndan çıktı.

SABAH Spor Ödülleri 2003, 16 Şubat 2004 Pazartesi gecesi Lütfü Kırdar Kongre Sarayı'nda yapılan muhteşem törenle sahiplerini buldu. Deniz Akkaya ile Cem Davran' ın sunduğu tarihi gece, Türk spor tarihi konulu bir kısa filmle başladı. Ardından SABAH Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan açılış konuşmasını yaptı. Babahan' ın konuşmasından sonra 'Turgay Ciner Özel Ödülü'nü Merkez Grubu Başkanı Turgay Ciner, genç atlet Selahattin Çobanoğlu' na verdi. Ciner' in ardından da Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin bir açıklama yaptı.

Konuşmaların ardından SABAH Spor Müdürü Altan Tanrıkulu, SABAH Spor Ödülleri'nin anlamını ve amacını anlattıktan sonra jüriyi davet etti ve adaylar arasında heyecanlı yarış başladı. 2003 yılının en başarılı spor adamlarını, yine spor adamları ve spor basınından seçilen 50 kişilik dev jüri seçti.
50 kişilik jüride 4 de bayan üye bulunuyordu. Atv ve Lig Tv' den'den naklen yayınlanan gecede her dalda adayların tanıtımından sonra jüri oylamaya geçti ve 2003 yılının en başarılı isimleri, tüm Türkiye'nin gözleri önünde sırasıyla seçildi. 10 spor dalının yanında hakem ve antrenör kategorilerinde 3' er aday 50 kişilik büyük jüri tarafından oylanıp, en iyiler belli oldu ve anında ödüllerini aldılar. Jüri üyeleri, ellerindeki people meter adı verilen cihazlardaki tuşlarla canlı olarak oylamaları gerçekleştirdiler ve kazanan isimler anında ortaya çıktı. Kategorisinde birinci olan isimler daha sonra yılın sporcusu olabilmek için ikinci bir oylamaya girdiler.

Atletizm dalında en başarılı sporcu seçilen 1500 metre Avrupa şampiyonu, Dünya ikincisi Süreyya Ayhan, aynı zamanda 'Yılın Sporcusu' ödülüne de layık görüldü ve geceyi iki kupayla tamamladı. Saat 22.00' den itibaren Türk Pop Müziği' nin kraliçesi Sezen Aksu' nun konseri davetlileri adeta büyüledi.

İŞTE 2003 YILININ EN İYİLERİ:

HAKEM
ÜMİT SOKULLU (37), İsmet Arzuman (5), Memduh Öget (4)

ANTRENÖR
REŞAT YAZICIOĞULLARI (37), Mircea Lucescu (6), Oktay Mahmuti (5)

VOLEYBOL
NESLİHAN DEMİR (40), Natalia Hanikoğlu(5), Gülden Kayalar(4)

YILIN SPORCUSU
SÜREYYA AYHAN

ATLETİZM
SÜREYYA AYHAN (34) Elvan Abeylegesse (9) Eşref Apak (6)

BASKETBOL
MEHMET OKUR (44) Gülşah Akkaya (3) Kaya Peker (3)

FUTBOL
NİHAT KAHVECİ (26) Tuncay Şanlı1(9) Sergen Yalçın(5)

GÜREŞ
YAVUZ GÜVENDİ (27) Şeref Tüfenk (16) Ersin Çetin(7)

HALTER
HALİL MUTLU (47) Aylin Daşdelen (1) Hakan Yılmaz (1)

HENTBOL
YELİZ ÖZEL (26) Mesut Ilgın(14) Korer Koral (9)

MOTOR SPORLARI
KENAN SOFUOĞLU (22) Serkan Yazıcı(15) Volkan Işık (13)

YELKEN
GÜNEYCAN KAPTAN (22 Onur Derebaşı(14) Ayda Ünver (13)

YÜZME
EMRE ÇELİK (24) H.Yiğit Özer(14) Orel Oral (12)

Voleybolum.com olarak kendilerini kutluyor, başarılarının devamını dileriz.

NOT: Fotoğraflar için Sabah ve Fotomaç Gazetesi Spor Yazarı Sn.Cengiz Tokgöz' e teşekkür ederiz.

DEV GECEYE DEV JÜRİ

Büyük jüride değişiklik

50 kişilik jüride zorunlu değişiklik yapıldı. İstanbulspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, takımının Ç. Rizespor ile dün oynaması gereken maç, pazartesi gününe ertelendiği için, G.Saray Basketbol Şube Başkanı Yalçın Granit de rahatsızlığı nedeniyle jüriden çekilmek zorunda kaldılar. Yurt dışındaki işleri nedeniyle jüride bulunmayan Milli Takımlar eski Sorumlusu Ayhan Bermek yeniden katılırken diğer yeni jüri üyesi Vatan Gazetesi spor yazarı Kaan Kural oldu.

SABAH SPOR SERVİSİNDEN AÇIKLAMA

MERT AYDIN'IN SABAH'TA YER ALAN YAZISI:

Niye listede yoklar?

SABAH gazetesi yıllardır Türkiye'de gündemi belirleyen bir kurum. SABAH Spor Ödülleri de bu kurumun spor kamuoyuna bir hizmeti. Aylar süren titiz bir çalışmanın ardından belirlediğimiz spor dalları ve adaylar yayınlanmaya başladığından bu yana ilginç tepkiler aldık.
Neden bu 10 spor dalını seçtik? Tabii ki diğer dallara bir kızgınlığımız, bir tavrımız yok. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin gururu olan boksta 2003 yılında istenilen başarı sağlanamadı. Biz şuna eminiz, 2004 Atina Olimpiyatları'nda boksörlerimiz, madalyalar alarak gelecek yıl bu kategoriyi de bu törene taşıyacaklar.

Bir başka eleştiri kaynağı da adaylarımız. Güreş dalında Dünya Gençler Şampiyonluğu kazanan 3 yetenekli ismi, Ersin Çetin, Şeref Tüfenk ve Yavuz Güvendi'yi aday olarak seçtik. Türkiye'ye yıllardır büyük başarılar kazandıran Şeref Eroğlu da servisimizi arayarak her zamanki nezaketiyle eleştiride bulundu.

Şeref Eroğlu 2003 yılında Avrupa Şampiyonu oldu. Ancak Dünya Şampiyonası'nda ondan beklediğimiz başarı gelmedi. Eroğlu, Türk güreşinin son yıllardaki en büyük yıldızlarından birisi. Sadece sportif başarılarıyla değil, oturmasıyla, kalkmasıyla, konuşmasıyla yurt dışında Türkiye'yi temsil etme yeteneğine de haiz bir sporcu.

Biz, onun sadece bir Avrupa şampiyonluğuyla yetinmesini istemeyiz. Ondan Dünya şampiyonluları, Olimpiyat şampiyonlukları bekliyoruz. Krizde olan güreşimizin Şeref gibi, Hamza gibi yıldızlara ihtiyacı var.

Basketbol dalında NBA'deki temsilcilerimizden Hidayet Türkoğlu'nun bulunmadığını görmüşsünüzdür. Hidayet, basketbolumuz için önemli bir isim. Son haftalarda yeni takımı San Antonio Spurs'ün ilk 5'indeki istikrarıyla göz dolduruyor. Ama 2003 yılını düşündüğümüzde Hido için pek de parlak geçmediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de onu adaylar arasında göremiyorsunuz. Aynı Şeref için söylediğimiz gibi gelecek yıl Hido'nun da bizim adaylarımız arasında yer alacağına yürekten inanıyoruz.
16 Şubat gecesi Türkiye'de bir ilk yaşanacak. Titizlikle seçilmiş 50 jüri üyesi, 10 spor dalında ve 2 kategoride en iyileri belirleyecek. Birincilerin önceden değil anında belirlenecek olması geceyi heyecan fırtınasına dönüştürecek.

Sevindiğimiz bir nokta da adayların ve jüri üyelerinin gösterdikleri ilgi. Hele hele bugüne kadar ihmalt ettiğimiz dallardaki sporcular, figüran olmayacakları bir törende yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

Herkesi 16 Şubat akşamı, ATV ve Lig TV ekranlarına davet ediyoruz. Bu spor şöleni kaçmaz.