Efsanevi Hakem Ümit Sokullu ile Söyleşi...

Atina, Yunanistan, 18 Kasım 2010.

"Filenin Komutanı" Sayın Ümit Sokullu, uluslararası hakemlik kariyerine, Panathinaikos Atina ile Dinamo MOSKOVA arasında Yunanistan’da oynanan Şampiyonlar Ligi  maçını  yöneterek nokta koydu. Sokullu Mehmet Paşa’nın onuncu nesil torunu, Panathinaikos’un basın görevlisiyle yaptığı röportajda anılarını ve düşüncelerini özetledi.

Cev Şampiyonlar Liginde son kez düdük çaldınız, duygularınızı öğrenebilir miyiz?
Uluslararası hakemlik kariyerimi sorunsuz ve başarılı bir şekilde noktaladığım için çok mutlu ve gururluyum.
İlk Şampiyonlar Ligi maçınız Selanik’teydi, son maçınızla da Atina’da düdüğü bıraktınız. Kaderin bir cilvesi olsa gerek.
Evet öyle de diyebiliriz, beni ayrıca mutlu eden bir ayrıntı bu.Yunanistan’da çok güzel günlerimiz geçti.
Unutamayacağınız 3 maçı bizimle paylaşır mısınız?

Son maç ile başlamak istiyorum; kariyerimi noktaladığım Panathinaikos ATİNA - Dinamo MOSKOVA maçını, 2010 FIVB Erkekler Dünya Şampiyonasında Brezilya Küba arasında geçen final maçını ve Pekin Olimpiyatlarında Bayanlar klasmanında  Brezilya ile Amerika Birleşik Devletleri Final maçını unutamayacağım.  
Yurtiçinde, kendi ülkenizde, ne zaman Jübile yapacaksınız?
Kasım ayının 19’unda Bayanlar Süper Kupa maçında Fenerbahçe Acıbadem ile Vakıfbank Güneş Sigorta arasında oynanacak final maçında , yeni salonumuzun açılışında Jübile yapacağım.
Spora bakış açınız nedir?

İnsanları geliştiren bir mercii olarak görüyorum.
Şu andan itibaren ,aktif hakemlik kariyerinizi noktaladıktan sonra, ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Federasyonum ve Voleybolumuz için çalışmaya, tecrübelerimi başkalarına da aktarmak için çaba göstereceğim. Asıl amacım Voleybolun gelişimine hizmet etmek olacak her zamanki gibi...
Türk ve Yunan Voleybolunu karşılaştırınca ne görüyorsunuz?

Bu yıla kadar Yunanistan Ligi çok güçlüydü. Emin olmamakla beraber eskisi kadar iyi olmadığını söyleyebilirim Yunan Liginin... Durumun büyüklüğünü tam olarak bilemesem de Yunanistan’da finansal bir kriz yaşandığını biliyorum.Türkiye Liği’ne bakacak olursak inanılmaz bir gelişim içerisindeyiz ve güçlü bir lige sahipiz.Takımlar Voleybol için eskiden olmadığı kadar çok para harcamaya başladılar.Sanıyorum ki Türkiye Rusya’dan sonra oyunculara, koçlara, organizasyonlara en çok para harcayan ülke...Bayanlar Ulusal Ligimiz birinci derece kalite seviyesine ulaşmış bulunmakta...Mükemmel kalitede takım ve oyunculara sahibiz bu Ligde.
Biliyoruz ki sizin için bunu söylemek çok  zor ama Yunan Voleybol Camiasından 5 arkadaşınızın ismini bizimle paylaşır mısınız?
Oh!
Oh! Çok fazla sayabilirim.Aklıma gelenler; Kalpaktsoglou, bana çok yardımları dokunan Margaritis , Karabetsos,  Mixelinakis, Iordanidis, Beligratis, Mavromatis bunlardan bazıları ve daha bir çok kişi var..
Bahsettiğiniz son isim oaln Achilleas Mavromatis şu anda Yunanistan Voleybol Federasyonu Başkanı...Onun hakkındaki görüşleriniz neler?
Onu çok iyi tanıyorum. Onu tanıyorsam, Voleybol için en yararlı olan şeyler neyse onları yapıyordur.Zaten herkesin de sevdiği bir kişi, bu çok önemli bir nokta.Çok zor şartlarda başkan oldu.Mavromatis tam bir beyefendidir ve eminim ki Voleybolunuzu üst seviyelere taşımak için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.En önemlisi de yaptığı işi çok seviyor!
Son olarak özel teşekkür göndermek istediğiniz birisi var mı?
Yunanistan’daki herkese çok teşekkür etmek istiyorum, onlar benim kardeşlerim gibi artık.Tüm hakem arkadaşlarıma, Cev ve FIVB ailesi üyelerine de teşekkürlerimi iletiyorum.Ama benim için en önemlisi, aileme teşekkür etmek istiyorum özellikle de BELGİN’ e çok ama çok teşekkür ediyorum, hep denir ya her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır diye, benim için de öyle işte...

CEV Orijinal Röportajı için Haberin devamı...

Interview with legendary referee Ümit Sokullu

News from the clubs

Athens, Greece, November 18, 2010. The “Commander of the net”, Mr. Ümit Sokullu, finished his international refereeing career in Greece on Tuesday night by officiating the Champions League match starring Panathinaikos ATHENS and Dinamo MOSCOW. The tenth-generation grandson of the great Sokullu Mehmet Pasha took some time for an interview with the Press Officer of Panathinaikos, Penny Rontogianni, summing up his many memories and personal thoughts.

What are your feelings now that you whistled for the last time in a CEV Champions League match?
I am very happy and satisfied that I finished my career as international referee without any problems.

Your first Champions League match was in Thessaloniki some years ago and your last one again in Greece, namely in Athens. Do you believe in fate?

Maybe, I was very happy for that, I have only good memories from Greece.

Could you recall three special matches that you will never forget?
I would start with the last one of course, i.e. Panathinaikos ATHENS vs. Dinamo MOSCOW, because my career ends here. Then the final game of the 2010 FIVB Men’s World Championship starring Brazil and Cuba and the gold medal match at the Beijing Olympics, this time in the women’s division, with Brazil playing the USA.

What about your last domestic game?
It is on schedule for this week, namely for the women’s Super Cup, between FenerbahceAcibadem ISTANBUL and Vakifbank Günes S. ISTANBUL.

How do you see the sport from your side?
More and more people around the world like Volleyball. We must think it as business in order to improve and develop every single item associated to the sport.

What are you thinking to do from now on?
I will be working for my Federation and at the same time look for some places in order to transmit my experience to others. My main goal is the future prosperity of Volleyball.

Can you make a comparison between Greek and Turkish Volleyball nowadays?
Until this year, the Greek national league was very strong. I think but I am not totally sure that this year it kept a good level but not as in the past. I also heard about some financial problems but I don’t know the size of this situation. On the other hand, the Turkish league is very strong. The teams spend quite a lot of money for Volleyball. I think that after Russia, Turkey is the country that spends more money for players, coaches, general organization etc. Our women’s national league is a first-class competition. We have great teams and very good players there.

I know it’s difficult, because you have many Volleyball ‘friends’ in Greece, but I would appreciate if you could mention at least 5 names that are particularly dear to you…
Oh! I can tell you many. For sure, Mr. Kalpaktsoglou, Mr. Margaritis who helped me a lot, Mr. Karabetsos, Mr. Mixelinakis, Mr. Iordanidis, Mr. Beligratis, Mr. Mavromatis and many more.

The last name you mentioned, Mr. Achilleas Mavromatis, is now the new President of the Hellenic Volleyball Federation. What is your opinion about him?
I know him very well. As I know him, I am sure that he will do the best for Volleyball. It is also very important that everybody likes him. He became president in difficult conditions. Mavromatis is a gentleman, loves what he is doing and I believe that he is going to bring Volleyball again to the front.

Finally, would you like to thank a special person?
I would like to thank everybody in Greece and many here are more than friends, they are brothers. Many thanks also to all referees and to the members of the CEV and FIVB family. Last but not least, thanks to my wife, because behind every man there is a woman. So, Belgin, thanks to you as well!