TÜRK VOLEYBOLU’ NDA “İLKLER”

 

*        Türkiye’ye voleybol, ilk defa 1919’ da Amerikalılar tarafından getirilmiştir.

*        Voleybol ilk defa, İstanbul Çarşıkapı’ da bir binada ikamet eden YMCA (Amerikan Derneği) da oynanmıştır.

*        Okullarda bu sporu ilk defa başlatan öğretmen “üstat” Selim Sırrı TARCAN’ dır.

*        Liseler arasındaki ilk şampiyonada, birincilik kürsüsüne ilk çıkan okul, KABATAŞ SULTANİSİ’ dir. ( 1924 )

*        Kız liseleri arasındaki ilk şampiyon okul ise, İSTANBUL KIZ LİSESİ’ dir. ( 1924 )

*        Türkiye’de kulüp takımı olarak ilk resmi şampiyon olan isim BEŞİKTAŞ’ tır. ( 1924 )

*        Üst üste voleybol şampiyonu olan ilk ekip yine BEŞİKTAŞ’ tır. ( 1924-1927 arası sürekli 4 yıl )

*        Kızlar arasında ise bu unvan, ECZACIBAŞI Büyük Bayanlar Takımı' na aittir. Üst üste 13 yıl Türkiye Şampiyonu. Ülke çapındaki birincilikler klasmanında bu rekor aynı zamanda Avrupa Rekoru’dur. ( 1973-1985 arası )

*        Erkek Liseleri içinde üst üste en fazla şampiyon olan okul GALATASARAY Lisesi’dir. ( 1943-1963 sürekli 21 yıl İstanbul Birincisi )

*        GALATASARAY LİSESİ, 1951-1963 arası 13 kez Türkiye Şampiyonu olarak ikinci bir rekorun da sahibidir

*        1948 yılında ilk defa yapılan Türkiye Voleybol Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne VEFA Takımı çıkmıştır

*        İlk defa 1970-71 sezonunda organize edilen “Deplasmanlı Türkiye Voleybol Ligi” nde ise GALATASARAY Şampiyon olmuştur.

*        Erkek Milli Voleybol Takımımız ilk uluslararası müsabakasını 1953 yılında Ayhan DEMİR, Sinan ERDEM, Sacit SELDÜZ, Yiğit AYAŞLIOĞLU, Aleksander HOLYAVKİM (Takım Kaptanı), Sağman BELGERDEN, Marsel ŞALABİ, Ziya KAYACAN, Valenltin HOLYAVKİM, Gültekin GÜREL, Lui ŞALABİ ve Selçuk ATAMER’den kurulu kadrosu ile Yugoslavya ile oynamış ve 3-0 mağlup olmuştur. Antrenör ise Haluk KANBAY’dır.

*        Bayan Milli Takımımız ise “Uluslararası İstanbul Turnuvası” münasebetiyle 1957’de Dr. Ayten SALİH (Takım Kaptanı), Nazmiye KOR, Güneş ÇAPA, Seta YAĞCIOĞLU, Ayda CANER, Seda ACUDOĞLU, Ümran OKAY, Siray ARCA (ÖZGÜDEN), Fatma EGEMEN, Gülçin EROĞLU, Tomris GÖKSAN, Nezin MUTİBAŞ’dan oluşan kadrosu ile Romanya ile oynamıştır.

*        Erkeklerde ilk galibiyetimizi 2 Eylül 1956 da Lüksembourg’ a karşı 3-0, bayanlarda ise 22 Temmuz 1961 de Batı Almanya’ ya karşı 3-2 lik skorlarla elde ettik.

*        Gerek okul gerekse kulüp takımlarıyla Türk Voleyboluna her dönem damgasını vuran Sarı-kırmızılılar’ ın GALATASARAY SULTANİSİ’ ne voleybolu ilk defa 1924’lerde bir Fransız Mektebinden gelen Samsunlu Ziya ile Darüleytam’dan gelen Ahmet KARAOSMAN isimli gençler getirmişler ve diğer talebeler arasında yaygınlaştırmışlardır.

*        Galatasaray Kulüp Voleybol Takımı ise ilk defa 1930 da Mühendis Mektepli Sezai (TÜRKEŞ) ile Galatasaray Sultanili “Menem” Feridun (ŞERİFZADEnin teşebbüsleri ile kurulmuştur.

*        GALATASARAY VOLEYBOL TAKIMI ilk İstanbul Şampiyonluğu’nu 1932 de kazanmıştır.

*        İlk İzmir Voleybol Birincisi ALTINORDU, İlk Ankara Voleybol Birincisi HARP OKULU, İlk Adana Voleybol Birincisi ise ADANASPOR’ dur.

*        1957 de müstakil bir federasyon olarak faaliyete geçen Voleybol Federasyonu’nun ilk başkanı Vahit ÇOLAKOĞLU’ dur.

*        2 Dünya (1956-Paris, 1966-Prag) ve 3 Avrupa (1958-Bükreş, 1963-Çek Parducbice, 1967-Ankara) Şampiyonalarında oynayan tek voleybolcu Değer ERAYBAR’ dır.

*        Uluslararası Hakem Kokartı takan ilk hakemimiz Valentin HOLYAVKİM, ikincisi Nejat ALTAV’ dır.

*        Dünya Şampiyonası’ nda görev alan ilk voleybol hakemi Haluk TUNCAY’ dır. 1970 de Sofya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda hem bayanlar hem de erkekler final müsabakasını yönetti.

*        Türkiye’ yi ülke dışında hakem olarak temsil eden ilk bayan, 1998’ de Atina’ da yapılan Liseler Dünya Şampiyonası’ nda müsabakalar yöneten Füsun (ZÖHRAP) CARLI’ dır.

*        Kulüp takımı olarak Avrupa’ da ilk defa derece elde eden erkek takımı GALATASARAY’ dır. (1957 Avrupa Şampiyon Kulüpler 4.)

*         Takım Sporlarında ilk kez elemelerden gelerek Dünya Şampiyonasına katılma başarısı gösteren ERKEK VOLEYBOL MİLLİ TAKIMImızdır. (1998 Japonya). Ahmet Gülüm’ ün Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanlığı döneminde Kurtaran MUMCU (Menajer), Suat CARI (Asistan Menajer), Gilda HERRERA (Head Coach), Nedim ÖZBEY (Antrenör), Işık MENKÜER (Yrd. Antrenör), Ertan ALBAYRAK (Yrd. Antrenör), Güliz SAYILAR (Tercüman), Sporcular: Kenan BENGÜ, Ufuk BİLEKE, Gökhan ÖNER; Aykut LALE, Osman BABAGİRAY, Gürsel YEŞİLTAŞ, Mehmet YILMAZ, Hakan FERTELLİ, Hakan AKIŞIK, Barış ÖZDEMİR, Cengizhan KARTALTEPE ve Emrah AKSOY

 

  

 

*        Avrupa’da en iyi dereceyi yapan ilk bayan takımı 13-14 Mart 1999 Bursa’ da yapılan Final-Four sonrası Avrupa Kupa Galipleri Kupası’ kazanan ECZACIBAŞI’ dır.

*        FENERBAHÇE İstanbul Ligi’ ndeki ilk şampiyonluğunu 1928 de kazandı.

*        Türk Voleybolu’ nda 100’ ün üzerinde milli olan ilk oyuncu, İzmir kökenli Erdal ÖNDER’ dir.

*        Türk Voleybulu’ nda 150’ nin üzerinde milli olan ilk oyuncu ise Semih OKTAY’ dır.

*        Türk Voleybolu’ nda en fazla milli olan erkek sporcu Kenan BENGܒ dür. (261 kez)

*        Bayanlar arasında 100’ den fazla milli olan ilk sporcu Arzu (BAĞDATLIOĞLU) SAVAŞ’ dır.

*        Avrupa Karmasına seçilen ilk bayan voleybolcu Eczacıbaşı Takımı Kaptanı Selcan (ÇAĞLAR) TEOMAN’ dır.

*        Türkiye’ nin ilk bayan uluslararası hakemi Deniz (GÜVENÇ) DEMİR’ dir.

*        19 ülkenin katıldığı 1987 yılı Dünya Ordulararası Şampiyonası’ nda Oktay Orkunoğlu’ nun  teknik direktörlüğünde Türkiye 1., İtalya 2., Fransa 3. Olmuştur. Oyuncular: “Ahmet Gülüm, Bülent Ütün,Tamer Çamlıbel, Ümit Hızal, Ediz Lik, Mustafa Karabaş, Yusuf Koç, Volkan Ulusoy, Şenol Yurtsever, Yücel Aslan, Metin Görgün, Adnan Gökgöz” dür.

*        Avrupa ncisi olan ilk Bayan Voleybol Milli Takımı (2003); Antrenör Reşat YAZICIOĞULLARI, Antrenör Yardımcısı Ali OKTAY nezaretinde Özlem ÖZÇELİK (K), Bahar URCU, Esra GÜMÜŞ, Aysun ÖZBEK, Natalia HANİKOĞLU, Neslihan DEMİR, Gülden KAYALAR, Sinem AKAP, Mesude ATILGAN KUYAN, Pelin ÇELİK, Çiğdem CAN RASNA, Seda TOKATLIOĞLU’ ndan oluşan takımdır.

*        2003 Senesinde Avrupa ncisi olarak Japonya’ daki Dünya Kupası’ na katılan ve nci olan A Bayan Milli Takım; Antrenör Reşat YAZICIOĞULLARI, Antrenör Yardımcısı Ali OKTAY nezaretinde Özlem ÖZÇELİK (K), Bahar URCU, Esra GÜMÜŞ, Aysun ÖZBEK, Natalia HANİKOĞLU, Neslihan DEMİR, Gülden KAYALAR, Sinem AKAP, Ayşe Gökçen DENKEL, Gözde KIRDAR, Seda TOKATLIOĞLU’ ndan oluşan takımdır.

*        Olimpiyatlarda ilk ve 2 kez üst üste görev alan voleybol hakemi FIVB Hakemimiz Ümit SOKULLU’ dur. (2004 Atina ve 2008 Beijing Yaz Olimpiyat Oyunları)

 

*        İlk kez bir hakem (Ümit SOKULLU) Yılın Hakemi seçildi. (2003 Sabah Yılın ödülleri)

 

*        İlk kez bir antrenör (Reşat YAZICIOĞULLARI) Yılın Antrenörü seçildi. (2003 Sabah Yılın ödülleri)

 

*        İlk kez bir voleybolcu (Neslihan DEMİR) Yılın Voleybolcusu seçildi. (2003 ve 2004 Sabah Yılın ödülleri)

 

*        Top Teams Cup ı ilk kez ülkemize kazandıran bayan takımımız Vakıfbank Güneş Sigorta’ dır. (13-14 Mart 2004 Bursa)

 

*        İspanya’ nın Almeria kentinde 23 Haziran – 03 temmuz 2005 tarihlerinde yapılan 15. Akdeniz Oyunları'nda Antrenör : Halil Reşat Yazıcıoğulları, Antrenör : Ali Oktay, Menajer : Nafiz Ferit Pekel, Özlem Özçelik, Bahar Urcu, Gülden Kayalar, Natalıa Hanikoğlu, Gözde Kırdar, Elif Nedime Ağca, Eda Erdem, Neslihan Demir, Aysun Özbek, Fatma Duygu Sipahioğlu, Deniz Hakyemez, Seda Tokatlıoğlu’ ndan oluşan A Bayan Millilerimiz, Yunanistan' ı 3-0 yenerek Akdeniz Oyunları tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

 

*         Liselerde Bolu Kız Öğretmen Okulu, Saint Joseph. Üsküdar Kız (2) ve Küçükyalı Liseleri, Liseler Dünya şampiyonluğu' nu, Nedim Özbey-Mustafa Çayır idaresinde Hüseyin Koç, Emre Toktamış, Ali Çayır, Özkan Hayırlı (İst.B.), Selçuk Keskin, Yasin Sancak (Arkas) Volkan Güç, Nuri Şahin, Can Ayvazoğlu (F.B), Sinan Cem Tanık, Ahmet Toçoğlu (Halk Bankası) ve Soner Mezgitci (Ziraat Bankası)’ den oluşan Üniversite Erkek Milli Takımı da İzmir' de yapılan 23. Universiade Yaz Oyunları' nda Altın Madalyayı ülkemize kazandıran isimler oldular.

 

*        Banu Can, 2005’ de Roma’ da yapılan CEV Genel Kurulu’ nda As Başkanlık görevine getirildi. (İlk kez bir bayan delege)        

*        Dünya şampiyonasında final oynayan Yıldız Kız Millilerimiz, ikinci olarak tarihi bir başarı elde etmenin yanı sıra Türkiye' nin takım sporlarında kazandığı en önemli sonuca da imza attı. Menajer Elif Öz, Başantrenör Mehmet Bedestenlioğlu, Yardımcı Antrenör Bülent Güneş ve Güzin Teksoy, Masöz Fatma Delibaş ile oyuncular Naz Aydemir (K), Fatma Yıldırım, Neşve Büyükbayram, Asuman Karakoyun, Büşra Cansu, Ayşe Melis Gürkaynak, Serpil Esrarı (L), Ece Gören, Gözde Yılmaz, Serenat Şiir Yaz, Merve Ateş, Nihal Yeşil bu büyük başarıya imza attılar.

 

*         Vakıfbank G. Sigorta, 15-16 Mart 2008 Tarihlerinde Bursa’ da yapılan Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası Dörtlü Finali’ nde İtalyan Infoplus Minetti Imola Takımıyla finalde karşılaştı ve maçı 3-2 kazanarak Çalenç Kupası' ülkemize getirdi. Almanya' nın Dresdner takımı da Romanya' nın Stiinta Bacau takımını 3-1 yenerek üçüncü oldu. Vakıfbank G. Sigorta hem Challenge Kupasını ilk kez kazanan takım olurken hem de Türkiye’ ye ikinci kez Avrupa Kupası kazandıran ilk takım oldu. Menajer Nalan URAL, Teknik Direktör Claudio Lopes PİNHERIRO, Antrenör Ferhat KÖSEOĞLU, Yrd. Antrenör Fatih YAĞCI, Fizyoterapistler Sabri ERDOĞAN & Vadym GASHUKA ile Oyuncular Aysun ÖZBEK, Vargas, Arzu GÖLLÜ, Lehtonen, Gasukha, Roll, Nihan YELDAN (Libero), Deniz HAKYEMEZ,Gözde KIRDAR, Melis GÜRKAYNAK, Bahar TOKSOY, Ceren MENGÜÇ, Duygu BAL Türkiye’ ye bu sevinci yaşattılar.

 

*         Mehmet Bedestenlioğlu yönetiminde Avrupa Şampiyonası’ nda bronz madalyaya uzanan Genç Kız Millilerimiz, önemli bir başarı kazandılar. Menajer Hüsrev Turnagöl, Antrenör Mehmet Bedestenlioğlu, Yardımcı Antrenör Bülent Güneş Masöz Sibel Kahyalıoğlu ile oyuncular Naz Aydemir (K), Fatma Yıldırım, Neşve Büyükbayram, Asuman Karakoyun, Elif Uzun, Ayşe Melis Gürkaynak, Serpil Esrarı (L), Gözde Yılmaz, Serenat Şiir Yaz, Nihal Yeşil, Polen Uslupehlivan, Gamze Korkmaz bu büyük başarıya imza attılar. Gençlerimiz; Sırbıstan' ı 3-1 yenerek Yıldız Kızların Dünya ikinciliğinden sonra Avrupa üçüncüsü olma başarısını gösterdi. Milli Takım Kaptanı Naz AYDEMİR; MVP (En Değerli Oyuncu), Serpil ENSARİ ise En İyi Defans Yapan Oyuncu seçildi.

*        Oktay ORKUNOĞLU’ nun yazdığı Trainer and Training Kitabı, Köln 6 September 1995 Mein ZolchenD.0201/04/94 OP/ku Bundesınstitut für Sportwissenschaft tarafından elektronik kitap olarak kullanılmaktadır. Bu kitap İngilizce ve Almanca olarak yayımlanmıştır. Trainer Tactics Kitabı, FIVB Antrenörler Komisyonu tarafından 18.01.1998 tarihli 5/SVA/rs/98 sayılı belgesi ile “Trainer Tactics kitabı, Dünya Voleyboluna oldukça büyü katkı sağlayacak bir yayın” olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Sporda Güç Geliştirme Kitabı, Türk Milli Olimpiyat Komitesi’ nin 29 Aralık 1993 tarihli 793/93 sayılı yazısı ile Türk Milli Olimpiyat Komitesi’ nin “Bilimsel Eğitim” ödülüne layık görülmüştür. İlk defa bir Türk Antrenör Oktay ORKUNOĞLU’ nun 3 kitabı (Trainer Tactics, Team Game Adaptation and Organization in Volleyball ve Trainer and Training) yabancı dilde yayımlanmıştır.

 

*        Arkasspor, 2008-2009 sezonunda GM Capital Erkekler Avrupa Çalenç Kupası' kazandı ve böyle bir başarıya ulaşan ilk Türk erkek takımı olarak tarihe geçti. Kulüp Başkanı Lucien ARKAS, Voleybol Sorumlusu Bernard ARKAS, Menajer Yaşar ERGÜN, Tercüman Güliz SEZAL, Antrenör Fernando Munoz BENITEZ, Yrd. Antrenör Fazıl DEMİRCİ, İstatistik Alparslan Murat HAKTANIR ile Hüseyin Koç, Ahmet Toçoğlu, Piotr Lukasz Gruszka, Paul Charles Duerden, Takım Kaptanı Gökhan Öner, Pedro Suela Mendez, Libero Nuri Şahin, Bülent Kandemir ve Mustafa Serhat ÜNAL bu başarıyı yakalayan yönetici ve oyuncular olma mutluluğuna eriştiler.

 

*             Türkiye' de ilk kez düzenlenen Erkekler Süper Kupa' İstanbul Büyükşehir Belediyespor kazandı. 2008-2009 sezonu Aroma Erkekler Birinci Ligi Şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Teledünya Türkiye Kupası sahibi Arkas Spor' u 3-0 mağlup ederek mutlu sona ulaştı.

 

 

*              Türkiye' de ilk kez düzenlenen Bayanlar Süper Kupası’ Fenerbahçe kazandı. 2008-2009 Aroma Bayanlar Birinci Ligi Şampiyonu Fenerbahçe ile Teledünya Bayanlar Türkiye Kupası’ nın sahibi Eczacıbaşı arasındaki maçı sarı-lacivertliler 3-1 (25-19, 25-12, 22-25, 25-19) kazanarak kupaya uzandı. Maçın En Değerli Oyuncusu seçilen Fenerbahçe’ den Eda Erdem’ e ödülünü Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık verdi.

 

*              Milliyet Gazetesi’ nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Yılın Sporcusu Yarışmasında Yılın Spor Adamı dalında Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ikinci olurken, Bu yıl ilk kez düzenlenen Namık Sevik Hizmet Ödülü ise özellikle tesisleşme konusunda büyük projelere imza atan ve bunları adeta ışık hızı süratiyle Türk sporuna kazandıran Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ oldu. (2009)

*              Fenerbahçe Acıbadem Bayan Takımı, 2009-2010 sezonunda GM Indesit Şampiyonlar Ligi’ nde nci olarak böyle bir başarıya ulaşan ilk Türk bayan takımı olarak tarihe geçti. Kulüp Başkanı Aziz YILDIRIM, Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali AYDINLAR, Voleybol Şube Sorumlusu Hakan DİNÇAY, Menajer Violet DUCA, Antrenör Jan De BARNDT, Yrd. Antrenör Kamil SÖZ, Yrd. Antrenör Turgay ASLANYÜREK, İstatistik Mert KARATOP, Masör Süleyman KÜÇÜK ile Takım Kaptanı Çiğdem CAN RASNA, İpek SOROĞLU, Nihan YELDAN GÜNEYLİGİL, Songül DİKMEN, Frauke DIRICKX, Alice BLOM, Seda TOKATLIOĞLU, Cemre EROL, Ekatarina GAMOVA, Natasa OSMOKROVIC, Eda ERDEM, Naz AYDEMİR ve Merve TANIL bu başarıyı yakalayan yönetici ve oyuncular olma mutluluğuna eriştiler.

 

 

*              ULUSLARARASI Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından Dünya Kulüplerarası Bayanlar Voleybol Şampiyonası' na ''wild card'' (kontenjan hakkı) ile davet edilen FENERBAHÇE Acıbadem Bayan Voleybol Takımı, Katar' ın başkenti Doha' da ilk maçında Brezilya' dan Sollys Osasco' , ikinci maçında da Tayland' ın Federbrau takımını ayni sonuçla 3-0 mağlup etti.Grubunu lider bitiren sarı-lacivertliler, yarı finalde Dominik Cumhuriyeti' nin Mirador takımı' da set vermeden geçerek Finale kaldı. Finaldeki rakibi ise, B Grubu birincisi Foppapedretti Bergamo' yu 3-0 yenen Sollys Osasco oldu. Fenerbahçe Acıbadem Brezilya' dan Sollys Osasco ile grup maçlarında karşılaşmış ve rakibini 3-0 mağlup etmişti. Finalde de rakibini bir kez daha ayni skorla mağlup eden FENERBAHÇE ACIBADEM DÜNYA KULÜPLERASI ŞAMPİYONU HEM DE 200.000 USD SAHİBİ OLDU. Bu başarının altında FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULU ile ACIBADEM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali AYDINLAR, Voleybol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dinçay, Menajer Violet Duca, Bayan A Takım Teknik direktörü Jose Roberto Lages Guimaraes "Ze Roberto", Yardımcı antrenör Kamil Söz, İstatistik ve alan antrenörü Mehmet Mert Karatop, Kondisyoner Turgay Aslanyürek, Kondisyoner Damir Kolec, SPORCULAR; Takım Kaptanı Çiğdem Can Rasna, Katarzyna Ewa Skownroska, Nihan Yeldan Güneyligil, Songül Dikmen, Lioubov Sokolova, Ergül Avcı, Helia Rogeria De Souza Pinto, İpek Soroğlu, Seda Tokatlıoğlu, Yağmur Koçyiğit, Chirtiane Fürst, Natasa Osmokrovıc, Eda Erdem, Zülfiye Gündoğdu ve Naz Aydemir’ in imzası vardı.

 

*        Fenerbahçe’ nin evsahipliğinde İstanbul’ da düzenlenen 2010-2011 Voleybol Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali' nin final maçında Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, Azerbaycan ekibi Rabita Bakü' 3-0 yenerek şampiyon oldu. Rakibine set vermeden maçı kazanan kırmızı-beyazlılar, Avrupa' nın voleyboldaki en önemli kupasını Türkiye'ye getirmeyi başardı. Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom bu başarısıyla Türkiye' de bir ilk’ in de sahibi oldu. İşte kadro: Ömer Faruk ERGİN (Başkan), Muhammet GÖRKEN (Takım Menajeri), Giovanni  GUIDETTI (Teknik Direktör), Allessandro BRACCESHI (Yardımcı Antrenör), Salih TAVACI (Yrd. Antrenör), Fatih YAĞCI (İstatistikçi), Sabri ERDOĞAN (Masör) ve Oyuncular: Gözde SONSIRMA (Takım Kaptanı), Tuğçe ERĞENÇ, Gizem GÜREŞEN (Libero), Nilay ÖZDEMİR, Bahanur ŞAHİN, Glinka MOGENTALE MALGORZATA, Melis GÜRKAYNAK, Özge ÇEMBERCİ KIRDAR, Güldeniz ÖNAL, Bahar TOKSOY, Jelena NIKOLIC, Seray ALTAY ve Maja POLJAK bu sevinci Ülkemize yaşatan isimler oldular.

 

*        ANKARA Başkent Voleybol Kampüsü' nde 30 Nisan-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında yapılan Yıldız Kızlar Avrupa Şampiyonası' nda, Finalde İtalya' 3-0 yenen YILDIZ KIZ MİLLİ TAKIMIMIZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU. Şampiyonada 2. Grup' ta yer alan Türkiye, gruptaki ilk maçında Çek Cumhuriyeti' ni 3-0, Slovenya' 3-2, İspanya' ve Sırbistan' ı ayni sonuçla 3-1 yenerken, Polonya' ya 3-1 mağlup olmasına rağmen gruptan 2' nci olarak çıktı ve adını yarı finale yazdırdı. Yarı final maçında Sırbistan' ı bir kez daha 3-1 yenen kızlarımız Avrupa Şampiyonluğu için İtalya ile karşılaştı. Üçüncülük maçında Almanya' 3-1 mağlup eden Sırbistan, turnuvayı bronz madalya ile tamamladı. Avrupa Şampiyonu olan Yıldız Milli Takım' dan Şeyma Ercan En İyi Servis Atan, Dilara Bağcı En İyi Libero ve Ece Hocaoğlu En Değerli Oyuncu ödüllerini aldılar. İşte Kadro: (Menajer) Uzm. Fzt. İlkay KOÇ, (Baş antrenör) Şahin ÇATMA, (Yrd. Antrenör) M. Suphi DOĞANCI, (İstatistik Antrenörü) Emre KARAGÖZ, Alper HAMURCU, (Masör) Murat CESUR, Oyuncular: Damla Çakıroğlu (Takım Kaptanı), Çağla Akın, Kübra Akman, Şeyma Ercan, Ceylan Arısan, Ceyda Aktaş, Buket Yılmaz, Aslı Kalaç, Ece Hocaoğlu, Sabriye Gönülkırmaz, Ecem Alıcı, Nursevil Aydınlar, Dilara Bağcı isimlerini Türk Voleybol Tarihine Altın harflerle yazdırdılar.

 

*        Ankara’ da Türkiye’ nin evsahipliğinde 12-21 Ağustos 2011 tarihleri arasında düzenlenen 2011 Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’ nın final maçında Çin’i 3-0 yenen YILDIZ KIZ MİLLİ TAKIMIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU. İşte Kadro: (Menajer) Uzm. Fzt. İlkay KOÇ, (Baş antrenör) Şahin ÇATMA, (Yrd. Antrenör) M. Suphi DOĞANCI, (İstatistik Antrenörü) Emre KARAGÖZ, Alper HAMURCU, (Masör) Murat CESUR, Oyuncular: Damla Çakıroğlu (Takım Kaptanı), Çağla Akın, Kübra Akman, Şeyma Ercan, Ceylan Arısan, Ceyda Aktaş, Buket Yılmaz, Aslı Kalaç, Ece Hocaoğlu, Sabriye Gönülkırmaz, Ecem Alıcı, Nursevil Aydınlar, Dilara Bağcı isimlerini Türk Voleybol Tarihine bir kez daha Altın harflerle yazdırdılar. Takım Kaptanı Damla Çakıroğlu En İyi Servis Atan ve (MVP) En Değerli Oyuncu seçilirken, Llibero Dilara Bağcı, En İyi Servis Karşılayan ve En İyi Libero ödüllerine layık görüldü.

 

 

 

*        İtalya ve Sırbistan’ ın 23 Eylül 2011 - 2 Ekim 2011 Tarihleri arasında birlikte düzenledikleri 2011 Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalde ev sahibi Sırbistan’ a 3-2 mağlup olan Filenin Sultanları İtalya’ 3-2 yenerek AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ olurken, Enler listesine de iki oyuncumuz ismini yazdırmayı başardı. Bahar Toksoy En İyi Servis Atan Oyuncu, Neslihan Darnel ise En Skorer Oyuncu ödülünün sahibi oldu. İşte Kadro: (Antrenör) Marco Motta, (Yardımcı Antrenörler) Alper Erdoğuş, Bülent Güneş, (İstatistik Antrenörü) Yunus Öcal, (Doktor) Dr. İbrahim Yanmış, (Fizyoterapist) Mesut Selami, (Masör): Sibel Kahyalıoğlu, (Menajer) Uğur Sevimli, Oyuncular: Esra Gümüş (Takım Kaptanı), Gülden Kuzubaşıoğlu, Neslihan Darnel, Özge Çemberci, Eda Erdem, Gözde Sonsırma, Büşra Cansu, Asuman Karakoyun, Bahar Toksoy, Güldeniz Önal, Gizem Güreşen, Polen Uslupehlivan, Neriman Özsoy, Ergül Avcı isimlerini Türk Voleybol Tarihine bir kez daha Altın harflerle yazdırdılar.

 

*         DÖRTLÜ finalde evsahibi PGE Skra Belchatow (Polonya)' a 3-0 yenilerek finale kalamayan TÜRK voleybol tarihinde ŞAMPİYONLAR Ligi' nde FİNAL FOUR' a kalan ilk erkek takımı olan ARKAS SPOR üçüncülük maçında da TRENTINO PlanetWin365 karşısında set alamayarak 4' üncü oldu. Finalde ise PGE Skra Belchatow' u 3-2 mağlup eden Zenit KAZAN şampiyonluğu kucakladı. 

 

 

*             Azebaycan' ın Başkenti Bakü' de düzenlenen ’2011-2012 Voleybol Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali' nin final maçında Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı, Fransız ekibi RC Cannes' ı 3-0 yenerek şampiyon oldu. Rakibine set vermeden maçı kazanan sarıı-lacivertliler, Avrupa'  nın voleyboldaki en önemli kupasını Türkiye' ye getirmeyi başardı. Fenerbahçe, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom' dan sonra ikinci kez bu mutluluğu yaşatan takım oldu. İşte kadro: Aziz YILDIRIM (Kulüp Başkanı), Hakan Dinçay (Voleybol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi), Violet DUKA (Takım Menajeri), Jose Roberto Lages GUIMARAES "Ze Roberto" (Teknik Direktör), Kamil SÖZ (Yardımcı Antrenör), Turgay ASLANYÜREK (Kondisyoner), Mehmet Mert KARATOP (İstatistikçi) ve Sporcular: Seda Tokatlıoğlu (Takım Kaptanı), Eda Erdem, Nihan Güneyligil, Naz Aydemir, İpek Soroğlu, Lioubov Sokolova, Yağmur Koçyiğit, Yeon Koung Kim, Zeynep Seda Uslu Eryüz, Duygu Bal, Merve Dalbeler, Didem Ege, Fabiana Claudino, Tom Logan bu sevinci Ülkemize yaşatan isimler oldular.

 

*            SEKİZ takımın katılımı ile Ankara’ da düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları Avrupa Kıta Eleme Müsabakalarında ilk gününde Millilerimiz Bulgaristan ve Hırvatistan karşısında zorlanmadı. Kızlarımız gruptaki son maçta da  Almanya' yı 3-1 yenerek gruptan namaglup lider olarak yarı finale çıktı. Yarı finalde Almanya-Polonya ile eşleşirken Kızlarımız da Hollanda' yı 3-1 yenen Rusya ile karşılaştı. İki namaglup takım, Almanya' yı 3-1 yenen Polonya ile Rusya' yı ayni skorla mağlup eden Millilerimiz finalde buluştu. Finalde rakibini 3-0 (25-22, 25-22, 25-19) yenerek 2012 Londra Olimpiyatları' na vize alan (A) Milli Bayan Voleybol Takımı, hem Türk voleybol tarihinde bir ilke imza attı hem de 52 yıldır takım sporlarında olimpiyatlara katılamayan Türkiye' nin bu özlemine son verdi. İşte Tarih Yazarak Olimpiyatlara katılma hakkı kazanan Millilerimiz: Teknik Kadro; Menajer: Sibel Kahyalıoğlu, Antrenör: Marco Motta, Yardımcı Antrenörler: Alper Erdoğuş, Bülent Güneş, İstatistik Antrenörü: Yunus Öçal, Doktor: İbrahim Yanmış, Fizyoterapist: Mesut Salami, Masör: Sibel Kahyalıoğlu, Sporcular: Esra Gümüş, Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu, Neslihan Darnel, Büşra Cansu (Eczacıbaşı Vitra), Ergül Avcı, Gözde Kırdar, Güldeniz Önal, Gizem Güreşen, Bahar Toksoy, Özge Kırdar Çemberci (Vakıfbank Türk Telekom), Eda Erdem Dündar, Naz Aydemir (Fenerbahçe Universal), Polen Uslupehlivan (Nilüfer Belediye), Neriman Özsoy (Dinamo Krasnodar)

 

*            ÇİN' in Ningbo kentinde tek devreli lig usulü ile oynanan World Grand Prix Finallerinde, A Bayan Milliler, evsahibi Çin ve Tayland' ı ayni sonuçla 3-1, Küba' yı da 3-0 mağlup edip, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya' ya ayni sonuçla 3-1 mağlup olarak 9 puanda kaldı ve Grand Prix' i bronz madalya ile taçlandırırken, Altın Madalya Amerika Birleşik Devletleri' nin, Brezilya' da Gümüş Madalya ile ülkelerine döndü. 01 Temmuz 2012 En İyi Servis Atan Oyuncu Ödülü Neslihan Darnel' e, En İyi Servis Karşılayan Oyuncu Ödülü de Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu' na verildi.
Grand Prix de 3. olan sporcular: Naz Aydemir, Nilay Özdemir, Eda Erdem Dündar, Bahar Toksoy, Ergül Avcı, Esra Gümüş, Gözde Kırdar Sonsırma, Güldeniz Önal, Neriman Özsoy, Selime İlyasoğlu, Polen Uslupehlivan, Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu ve Gizem Güreşen

 

 

*         ANKARA Başkent Voleybol Salonu' nda 2012 Erkekler Avrupa Ligi Finalinde Slovakya' yı 3-0 yenen Hollanda ile İspanya' yı 3-2 mağlup eden A Erkek Millilerimiz finalde karşılaştı ve 3-2 kazanan Hollanda şampiyon, Slovakya' yı 3-1 yenen İspanya ise üçüncü oldu. 01 Temmuz 2012
En Değerli Oyuncu
Ödülü Emre Batur' a, En Skorer Oyuncu Ödülü ise Serhat Coşkun' a verildi. 
A Erkek Milli Takımımızın Avrupa Ligi 2' ncisi olan sporcular: Berkan Bozan, Murat Yenipazar, Zerhat Coşkun, Kemal Elgaz, Emre Batur, Gökhan Gökgöz, Halil İbrahim Yücel, Burak Güngör, Emin Gök, Ahmet Pezük, Murathan Kısal ve Serkan Kılıç.

 

*        Avrupa Kıta Elemelerinde karşılaştığı rakiplerin tamamını yenerek Olimpiyat vizesi alan A Bayan Milli Takımımız, grubundaki son maçında lider USA' ya 3-0 (27-25, 25-16, 25-19) mağlup oldu. Dördüncü maçında Güney Kore' yi 3-2 (25-16, 21-25, 25-18, 19-25, 15-12), üçüncü maçında Avrupa Şampiyonu Sırbistan' ı 3-0 (25-20, 25-12, 25-21) yenerek moral kazanan kızlarımız, Gruptaki ikinci maçında ÇİN HALK CUMHURİYETİ' ne 3-1 (25-20, 25-20, 29-31, 25-22), ilk maçında da ilk maçında BREZİLYA' ya 3-2 (25-18, 23-25, 25-19, 25-27, 15-12) mağlup oldu ve gruptan çıkamayarak elendi. Menajer: Selcan Teoman Çağlar, Antrenör: Marco Motta, Yardımcı Antrenör: Alper Erdoğuş, Yardımcı.Antrenör/Kondisyoner: Bülent Güneş, İstatistik Antrenörü: Yunus Öçal, İstatistik Antrenörü: Emre Karagöz, Doktor: Dr. İbrahim Yanmış, Fizyoterapist: Mesut Selami, Masör: Sibel Kahyalıoğlu, sporcular: Naz Aydemir, Özge Kırdar Çemberci, Eda Erdem Dündar, Bahar Toksoy, Büşra Cansu, Esra Gümüş (K), Gözde Kırdar Sonsırma, Neslihan Darnel, Neriman Özsoy, Polen Uslupehlivan, Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu ve Gizem Güreşen. Bayanlarda BREZİLYA Altın, USA Gümüş, JAPONYA Bronz, Erkeklerde RUSYA Altın, BREZİLYA Gümüş ve İTALYA Bronz Madalya kazandı.

*        Avrupa CEV CUP Erkekler Final karşılaşması rövanş maçında İtalya’nın Andreoli Latına Takımı’nı 3- 2 mağlup eden Halk Bankası CEV CUP şampiyonu olarak kupayı müzesine götürdü. Kupayı Ülkemize getiren ilk Türk Takımı olan Halk Bankası İtalya’da oynanan ilk maçı 3- 1 kazanan Halk Bankası Erkeklerde bu başarıyı yakalayan ilk Türk takımı oldu. Menajer: Ahmet KAVAZ, Antrenör: Veselin VUKOVIC, Yardımcı Antrenörler: Taner ATİK ve Mehmet AKPOLAT, İstatistik Antrenörü: Alper HAMURCU, Oyuncular: Hüseyin KOÇ (Takım Kaptanı), Can AYVAZOĞLU, Nuri ŞAHİN (Libero), Resul TEKELİ, Sabit KARAAĞAÇ, Faik Samed GÜNEŞ, Halil İbrahim YÜCEL, Emre BATUR, Serhat COŞKUN; Aslan EKŞİ, William Reid PRIDDY, Luis Augusto Diaz MAYORCA ve Ahmed Abdelhay SALAH.