VOLEYBOL HAKEMLERİNE SPONSOR DESTEĞİ!..

TÜRKİYE Voleybol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ümit Sokullu, İzmir' de düzenlediği basın toplantısında, Türk voleybolunun son yıllarda bir ivme kazandığını ancak Türk hakemliğinin istenilen düzeyde olamadığını söyledi.

Türkiye'nin, uluslararası arenada az sayıda hakemle temsil edildiğine dikkati çeken Sokullu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun süratle tamir edilmesi gerekiyor. Uluslararası arenada yer alacak yeni genç hakemlerin bulunması, eğitimle mümkün olacaktır. Bu bağlamda sayısal bir sorun gözükmüyor. 500 civarında uluslararası hakem potansiyeline sahibiz. Hakemlerin düzgün olarak eğitilmesini, bunda da teknolojiden maksimum faydalanmayı düşünüyoruz. Hakemler ve gözlemcilerimiz her ay bilgisayar ortamında düzenli eğitimlerini alacak. Bunu teorik eğitimin yanı sıra video görüntüleri aracılığıyla yapacağız. Bunların da yıl sonunda bir değerlendirmesi olacak.”

Sokullu, hakemler için alt liglerde çok geniş bir arama tarama faaliyeti içinde olduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Yeni ve genç hakemleri bulmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Bu hakemleri merkeze getirerek, önce değerlendirmeye daha sonra da eğitime tabii tutuyoruz. Bugüne kadar hakemlerin klasmanlarının belirlenmesinde hakem kurulunun takdir hakkı yanlış kullanıldı. Maalesef ikili ilişkiler çok ön plana çıkarıldı. Hakem talimatlarında yapılacak düzenlemeyle asansör sistemiyle bir hakemi sezon içinde bir üst klasmana terfi ettirerek, motive edeceğiz. Sezon başında üst klasmanda yer alan hakemler yeterli görülmezse bir alt klasmana inebilecek. Dolayısıyla hakemler performanslarını her zaman üst seviyede tutmak zorunda kalacak.”

Türkiye Voleybol Federasyonu'nun uluslararası hakem kotasının 10'la sınırlı olduğunu anımsatan Sokullu, bunu üst baraj olan 20'ye çıkarmak için çalışacaklarını belirtti.

Sokullu, geçmiş dönemde hakem atamalarının herhangi bir kritere bağlı olmaksızın yapıldığını, bunun iyileştirilmesi konusunda da çok kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Aldıkları sorumluluğun farkında olduklarını ifade eden Sokullu, “Çok kısa süre sonra Türk voleybol hakemliği teşkilatı, var olan potansiyelini ortaya çıkaracak ve hem ülke genelinde hem de uluslararası alanda daha az tartışılan, bayrağı her tarafa taşıyabilecek hakem ve gözlemci yapısına kavuşacak. Bundan hiçbir şüphem yok" dedi.

Sokullu, yaptığı açıklamada, Federasyon nezdinde voleybol hakemlerinin kıyafetlerine sponsor reklamı alınabilmesi için çalışma başlattıklarını, bu konuya federasyonun da olumlu yaklaştığını söyledi.
Bunun teknik çalışmasını Federasyonun yürüteceğini kaydeden Sokullu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Pazarlama biriminin yöneteceği çalışmalar neticesinde hakemlere sponsor desteği sağlanacak. Hakem kıyafetlerine reklam alınma konusu prensip olarak kabul gördü. Dünyada bunun çok fazla örneği yok. Ben Arjantin'de gördüğümü hatırlıyorum, başka ülkede görmedim. Bunun bir sakıncası yok. Hakemler olarak voleybolda önemli bir yüz ifade ediyoruz. Bu sürecin tamamlanmasıyla elde edilecek gelir, hakemliğin geliştirilmesinde kaynak olarak kullanılacak. Bu konuda sponsor firmanın seçiminde elbette hassas davranılacaktır.''

-''Kara gömlek'' terk edilecek-

Sokullu, bu çerçevede hakemlerin kıyafetlerinin de değiştirilmesi yönünde bir düşüncelerinin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Hakem kıyafetlerinin daha sade, iç açıcı, herkes tarafından kabul görebilecek bir hale gelmesini düşünüyoruz. Bu süreçte geniş bir katılımla hakemlerin, seyircilerin ve kulüplerin de düşüncelerini alarak, hakemlerin kıyafetlerini yenilemeyi düşünüyoruz. Bu konuda belki bir yarışma da açılabilir. Kıyafetler için daha iç açıcı renkler kullanmayı, 'kara gömlekli' olmak yerine, kıyafetleri daha güzel bir dizayna dönüştürmeyi planlıyoruz.'' 

Ümit SOKULLU Kimdir?