BREZİLYA ŞAMPİYON OLURKEN, SOKULLU' DA FİNALDE TAM NOT ALDI!..

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız...

İTALYA’ da 25 Eylül - 10 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenen 2010 FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası' nda ülkemizi hakem olarak temsil eden FIVB Hakemi Ümit Sokullu; Milano' da ilk gün İTALYA-JAPONYA (3-0) maçında Baş, ikinci gün İTALYA-MISIR (3-0) maçında Yardımcı, üçüncü gün JAPONYA-MISIR (3-2) maçında ise Baş hakem olarak görev yaptı. SOKULLU; 2.Tur da Ancona' da BREZİLYA-POLONYA (3-0) maçında Baş, BULGARİSTAN' ın BREZİLYA' 3-0 mağlup ettiği maçta Yardımcı hakem olarak düdük çaldı. SOKULLU; 3.Tur da Roma' da BREZİLYA-ÇEK CUMHURİYETİ (3-2) maçında da Yardımcı, İTALYA-AMERİKA (3-1) maçında ise Baş Hakem olarak görev yaptı.

2010 Erkekler Dünya Şampiyonası’
nda 3. turda gruplarını 1. sırada tamamlayan SIRBİSTAN-KÜBA ve İTALYA-BREZİLYA yarı finalde birbirleriyle eşleştiler. Yarı finalin ilk maçında Küba, Sırbistan' ı 3-2 yenerek, ikinci maçta ise Brezilya, evsahibi İtalya' nın arkasındaki seyirci ve çizgi hakemlerinin desteğine rağmen maçtan  3-1 galip ayrılarak finale adlarını yazdırdılar. FIVB Hakemimiz Ümit SOKULLU' nun Baş hakem, İtalyan Simone SANTI' nin yardımcı hakem olarak görev yaptığı ve Roma' daki Palalottomatica Spor Salonu' nda 11 605 biletli seyircinin izlediği, 300 yerli yabancı basın mensubunun akredite olduğu  final maçında BREZİLYA rakibi KÜBA' 3-0 yenerek üçüncü kez Dünya Şampiyonu olarak daha önce üst üste 3 kez şampiyon olan İtalya' nın başarısına da ortak oldular. Evsahibi İtalya' yı 3-1 mağlup eden SIRBİSTAN' da Dünya 3' üncü oldu. Bu sonuçla Sırbistan, tarihinde ilk kez dünya üçüncülüğü unvanını aldı. Sırbistan, 1998 yılında Erkek Milli Takımımızın da takım sporlarında ilk kez katılma başarısı gösterdiği, Japonya' nın evsahipliği yaptığı şampiyonada o zamanki adı Yugoslavya ile final oynama başarısı göstermiş fakat finalde İtalya' ya yenilerek gümüş madalyanın sahibi olmuştu.
                                                          
 

 


Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal KARABIYIK, maç öncesi telefonla görüştüğü Ümit SOKULLU' yu tebrik ederek başarılar diledi. Başkan KARABIYIK
; "Allah herkese kariyerinde böyle bir son nasip etsin. Türk Voleybol Hakemliği adına sizinle gurur duyuyoruz." dedi.

Ümit SOKULLU Kimdir? Haberin devamı...


İtalya' da 300 Yerli ve yabancı basın mensubu akredite oldu.
Ümit Sokullu' nun son düdüğü ve Brezilya üst üste 3. kez Dünya Şampiyonu...


Son düdük ve ilginç sevinç gösterisi...


En Değerli Oyuncu MVP: Murilo Endres (BRA), En iyi Smaçör : Maxim Mikhaylov (RUS), En iyi Blokçu: Robertlandy Simon (CUB),
En iyi Servis: Clayton Stanley (USA), En iyi Libero: Ferdinand Tille (GER), En iyi Pasör: Nikola Grbic (SRB), En Skorer Oyuncu: Iban Perez (ESP)


2002-2006 ve 2010 Dünya Şampiyonu Brezilya...


Gümüş Madalyanın sahibi Küba...


Bronz Madalya Sırbistan' ın...

Ve Dünya sıralaması!..

1. Brezilya
2. Küba
3. Sırbistan
4. İtalya
5. Rusya
6. USA
7. Bulgaristan
8. Almanya
9. Arjantin
10. Çek Cumhuriyeti
11. Fransa
12. İspanya
13. Kamerun
  Mısır
  Japonya
  Meksika
  Polonya
  Porto Riko
19. Avustralya
  Kanada
  Çin
  İran
  Tunus
  Venezuella